Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kostra pro druhou lunární loď Orion dorazila k montáži

Kostra pro druhou lunární loď Orion dorazila k montáži

10.5.2018

Kostra pro druhou lunární loď Orion dorazila k montáži

Základní konstrukce druhého evropského servisního modulu pro kosmickou loď NASA Orion dorazila do čisté místnosti společnosti Airbus v Brémách (Německo).

Nyní tak mohou technici začít pracovat na instalaci více než 12 km elektrických kabelů, palivových, vodních a plynových nádrží, počítačů, motorů a veškerého dalšího vybavení nezbytného pro podporu kosmonautů na cestě ze Země do míst, kam se dosud žádný člověk nevydal.

Inženýři ve společnosti Thales Alenia Space v Turíně (Itálie) zabalil „šasi“ k transportu. A je to začátek velké cesty: pouť z Turína do Brém je začátkem pouti, na jejímž konci se kosmická loď vydá za Měsíc, obletí jej a vrátí se zpět na Zemi.

Evropský servisní modul je kritickým elementem lodi Orion, u níž bude zajišťovat podporu pro pilotovaný modul s až kvartetem astronautů. Posádka na své cestě urazí více než milión kilometrů.

Modul poskytne strukturální integritu lodi Orion podobně jako šasi auta. Bude absorbovat vibrace a energii během startu, stejně jako bude chránit loď před mikrometeority a kosmickou tříští.

Servisní modul bude také zajišťovat připojení k nosné raketě NASA SLS (Space Launch System), která bude mít tah odpovídající tahu 34 letounů Jumbo Jet – a bude tak držet vše pohromadě pro divokou jízdu do vesmíru.

Astronauti se v lodi Orion proletí 70 tisíc kilometrů za Měsíc, pak se vrátí zpět na Zemi. Mise bude trvat nejméně osm dní.

Servisní modul pro první misi, která se uskuteční bez astronautů, se blíží dokončení a bude odeslaný letos v létě do USA. Výroba servisního modulu jede na plný plyn a technici firmy Airbus na něm pracují 24 hodin denně.

„Příjezd kostry druhého letového modely je vysoce emočním momentem pro všechny pracující na této unikátní kosmické lodi. Od nynějška jsou věci reálné a začínají nabírat konkrétní tvar. A my se připravujeme na poslání astronautů daleko za Měsíc,“ uvádí produkční manažer pro servisní modul v ESA Anthony Thirkettle.

„Je to úžasné dobrodružství pro evropský kosmický průmysl: být součástí mise na Měsíc v rámci této transatlantické spolupráce,“ doplňuje programový manažer Orionu ve společnosti Airbus Bas Theelen.

Kosmická loď Orion je stavěna NASA s tím, že ESA pro ni poskytuje servisní modul. Tato dohoda vychází z mezinárodního partnerství v projektu Mezinárodní kosmické stanice.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril