Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Thomas Pesquet se vrátil na Zemi

Kosmonaut Thomas Pesquet se vrátil na Zemi

6.6.2017

Kosmonaut Thomas Pesquet se vrátil na Zemi

Kosmonaut ESA Thomas Pesquet přistál v pátek 2. června v kazašských stepích. Zpět na Zemi se vrátil v lodi Sojuz MS-03 společně s ruským velitelem Olegem Novickým po šestiměsíčním pobytu ve vesmíru. Loď dosedla ve 14:10 h GMT po čtyřhodinové cestě z Mezinárodní kosmické stanice.

Návrat na Zemi byl rutinní. Tedy tak rutinní, jak jen může být rutinní brzdění z rychlosti 28800 km/h na nulu. Tepelný štít musí zvládnout během průletu lodi atmosférou až 1600 stupňů Celsia, finální snížení rychlosti pak zajišťují padáky a brzdicí rakety – a anatomicky tvarovaná sedadla sníží účinku dopadu na posádku. Ale pořád je to hodně divoká jízda.

Další putování Thomase Pesqueta bude už mnohem klidnější, neboť na poletový debrífing a testy se vydá běžným letadlem do Kolína nad Rýnem. Výzkumníci zde budou mj. řešit, jak se jeho tělo po šesti měsících ve stavu beztíže adaptuje na „normální“ život.

 

Mise Proxima

Thomas Pesquet se během své mise Proxima zapojil do více než šedesáti experimentů a ustanovil nový rekord v počtu hodin strávených vědeckým programem týdně v rámci Expedice 50.

Prováděné experimenty povedou k lepšímu pochopení lidského mozku, oceánských proudů, radiace ve vesmíru či chování atomů. Stejně tak zkoušel nové materiály pro použití na budoucích kosmických lodích. K vrcholům mise patřily i jeho dvě kosmické vycházky, během nichž provedl údržbářské práce a modernizaci kosmické stanice.

„Jsme rádi, když vidíme Thomase Pesqueta a Olega Novického bezpečně zpět na Zemi po dokončení úžasné mise,“ komentuje ředitel ESA pro pilotované lety a robotických průzkum David Parker. „Kosmická stanice je prostředí, které musí výzkumníci a kosmické agentury udržovat v provozu dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu.“

„Dalším kosmonautem ESA, který se na ni vydá, bude už příští měsíc Paolo Nespoli. I on bude pokračovat ve vědeckých a technologických demonstracích, z nichž má užitek celé lidstvo.“

Zatímco Thomas Pesquet a Oleg Novickij jsou zpět na Zemi, trojice kosmonautů zůstává na ISS. Jsou to Peggy Whitsonová a Jack Fischer (oba NASA) a Fjodor Jurčichin (Roskosmos). Peggy Whitsonová sice odstartovala s Pesquetem a Novickým 16. listopadu 2016, ale zpět na Zemi se bude vracet později.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.