Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Paolo Nespoli má novou posádku

Kosmonaut Paolo Nespoli má novou posádku

24.11.2016

Kosmonaut Paolo Nespoli má novou posádku

Partneři v projektu Mezinárodní kosmické stanice oznámili změny v posádkách týkající se misí v roce 2017. Pro kosmonauta ESA Paola Nespoliho to znamená, že byl jmenovaný k letu s „novou“ posádkou.

V březnu 2017 odstartuje Expedice 51/52 s astronautem NASA Jackem Fischerem a ruským kosmonautem Fjodorem Jurčichinem. Ti se na oběžné dráze setkají s kosmonautem ESA Thomasem Pesquetem, který odstartuje už v polovině listopadu.

V květnu pak poletí Expedice 52/53 s astronautem NASA Randym Bresnikem, kosmonautem ESA Paolem Nespolim a ruským velitelem Sergejem Rjazanským. Odstartují v lodi Sojuz MS-05.

Nejbližší start lodi Sojuz MS-03 s astronautkou NASA Peggy Whitsonovou, kosmonautem ESA Thomasem Pesquetem a ruským velitelem Olegem Novickým zůstal beze změny a je naplánovaný na 17. listopadu ve 20:20 h GMT z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Třetí let Paola Nespoliho

Prvním kosmickým letem Paola Nespoliho byla dvoutýdenní mise Esperia na palubě raketoplánu Discovery STS-120 v roce 2007. Jedním z hlavním úkolů letu byla instalace modulu Node-2 na ISS.

Následně se vrátil do vesmíru v roce 2010, aby uskutečnil 160 dní trvající výpravu MagISStra jakožto součást Expedice 26 a 27. Kromě množství vědeckých experimentů se podílel na přijetí dvojice nákladních lodí: druhé evropské ATV (Automated Transfer Vehicle) a druhé japonské HTV (HII Transfer Vehicle).

Paolo Nespoli následně pracoval ve středisku ESA v Itálii a v centru EAC (European Astronaut Centre) v německém Kolíně nad Rýnem. Nedávno zahájil další přípravu ve Výcvikovém středisku Jurije Gagarina („Hvězdné městečko“) u Moskvy, aby mohl úspěšně absolvoval své třetí kosmické dobrodružství.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.