Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Luca Parmitano se vrátil na Mezinárodní kosmickou stanici

Kosmonaut Luca Parmitano se vrátil na Mezinárodní kosmickou stanici

22.7.2019

Kosmonaut Luca Parmitano se vrátil na Mezinárodní kosmickou stanici

Kosmonaut ESA Luca Parmitano dorazil na Mezinárodní kosmickou stanici. Stalo se tak po šestihodinovém letu. Společně s ním na orbitální základnu přiletěli v lodi Sojuz MS-13 astronaut NASA Andrew Morgan a ruský kosmonaut Alexander Skvorcov. Přílet znamená počátek Expedice 60 a druhý dlouhodobý pobyt Lucy Parmitana na ISS. Jeho jméno je tentokrát „Beyond“.

Trojice vesmírných cestovatelů odstartovala z kosmodromu Bajkonur 20. července 2019 v 18:28 h středoevropského času a k ISS se připojila následující den v 0:50:40 h středoevropského času. Po připojení byly provedené kontroly těsnosti a následně se otevřely průlezy. Posádka dopravní lodi pak byla přivítána kosmonauty na ISS: Christinou Kochovou a Nickem Haguem (oba NASA), společně s ruským velitelem komplexu Alexejem Ovčininem. Průlez Sojuzu se otevřel 21. července ve 3:04 h středoevropského času.

Během následujícího šesti měsíců uskuteční Luca Parmitano více než 50 evropských experimentů, stejně jako více než 200 pokusů mezinárodních. Mezi nimi bude zkoumání toho, které aspekty chování lidského těla jsou ovlivněny mikrogravitací a jak budou moci kosmonauti na dálku ovládat roboty během lunárního průzkumu.

Když na konci Expedice 60 opustí Alexej Ovčinin kosmickou stanici, Luca Parmitano se ujme jeho role a bude velitelem komplexu v rámci Expedice 61. Bude to potřetí, co bude na tomto postu kosmonaut ESA a poprvé, co bude z Itálie. Už dříve (v roce 2009) byl velitelem stanice Frank De Winne z Belgie a následně (2018) Alexander Gerst z Německa.

Frank De Winne, který je nyní vedoucím střediska kosmonautů ESA v Kolíně nad Rýnem, uvedl, že nominace Lucy Parmitana na pozici velitele stanice je důsledkem vnímání ESA ostatními mezinárodními kosmickými agenturami: „Mohou se na nás spolehnout a také na nás spoléhají. Nejde přitom pouze o hardware, který dodáváme – ať již pro kosmickou stanici nebo v podobě servisního modulu pro loď Orion – ale také na poli operací posádek. Myslím, že je to velmi dobrá vizitka za investici, kterou členské země ESA dělají.“

Ke startu lodi s Lucou Parmitanem na palubě došlo padesát let po prvním přistání člověka na Měsíci. Je příznačné, že evropský kosmonaut bude v rámci své mise pracovat na experimentech, které pomohou při budoucím kosmickém průzkumu.

Mezi těmito experimenty bude třeba BioRock, který má za cíl pomoci vědcům pochopit, zdali mikrobi provádějící na Zemi „biotěžbu“ mohou fungovat i na jiných kosmických tělesech. A jak vlastně komunity mikroorganismů rostou na kamenech ve vesmíru.

Luca Parmitano také otestuje a bude pracovat se zařízením ESA LSR (Life Support Rack), které je navrženo pro recyklaci oxidu uhličitého na dýchatelný kyslík. Jde o součást snahy ESA umožnit žít kosmonautům nezávisle dlouhodobě na Zemi, a to na udržitelném základě. Bude také z Mezinárodní kosmické stanice ovládat rover na Zemi, který by později měl najít uplatnění na Měsíci.

Výsledky z těchto experimentů podpoří podíl ESA na lunární stanici Gateway a misi Heracles k Měsíci, které jsou připravovány ve spolupráci s mezinárodními partnery.

„Dnešek byla další částí naší cesty k Měsíci,“ komentuje generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner. „Jsme nadšení z toho, že společně s našimi mezinárodními partnery můžeme být součástí nové generace kosmických průzkumníků. Navíc můžeme nabídnout výzkumné příležitosti a přístup do vesmíru všem našim členským státům.“

Luca Parmitano se také připravuje pro výstupy do otevřeného prostoru, když společně s pozemními týmy vyvinul nové procedury a nástroje na opravu zařízení AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometer).

Spektrometr AMS-02, který byl umístěný vně stanice v roce 2011, je částicový detektor studující kosmické záření, který má vědcům pomoci pochopit temnou hmotu a antihmotu. Původně měl pracovat tři roky, ale byl tak úspěšný, že jeho mise byla prodloužena. Jenže aby mohl i nadále pracovat, potřebují tři z jeho čtyř chladicích čerpadel opravu během náročné kosmické vycházky.

Činnosti Lucy Parmitana během mise Beyond jsou součástí dlouhodobé vize ESA, jejímž cílem je poslání prvních evropských kosmonautů mimo oběžnou dráhu Země a ustanovit Evropu coby klíčového partnera při pronikání člověka do hlubin Sluneční soustavy.

Ve spolupráci s mezinárodními partnery hledá ESA nové zkušenosti, inovaci a inspiraci pro všechny evropské občany a usnadňuje přístup výzkumníkům na ISS, a to prostřednictvím nových zařízení. Jde třeba o službu ICE Cubes (International Commercial Experiments), která byla na laboratorní modul Columbus instalována v roce 2018.

„To, co se učíme na nízké oběžné dráze Země, umožní další generaci vydat se dále a pokračovat v průzkumu. Abychom byli schopni vrátit se na Měsíc a vydat se k Marsu, tak se musíme naučit, jak přežít a pracovat na těchto světech. A to je právě ta oblast, kde má kosmická stanice nezastupitelnou roli,“ vysvětluje Luca Parmitano.

První živá evropská tisková konference s Lucou Parmitanem z kosmické stanice je plánovaná na 29. července. Uskuteční se v Národním muzeu vědy a techniky Leonarda da Vinciho v Miláně. Bude otevřená pro zástupce evropských médií a bude vysílaná živě.

Další aktuální informace o misi Beyond budou zveřejňováno online na: http://lucaparmitano.esa.int/

Také je možné pustit podcasty ESA Explore, v nichž budou v průběhu celé mise novinky a rozhovory s odborníky.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.