Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Luca Parmitano se vrací na Zemi

Kosmonaut Luca Parmitano se vrací na Zemi

6.2.2020

Kosmonaut Luca Parmitano se vrací na Zemi

Po šesti měsících strávených na Mezinárodní kosmické stanici – z toho čtyřech v roli velitele – se kosmonaut ESA Luca Parmitano vrátí na Zemi v lodi Sojuz MS-13, a to společně s americkou astronautkou Christinou Kochovou a ruským pilotem Alexandrem Skvorcovem.

Přistání trojice kosmonautů v kazašských stepích lze sledovat na ESA Web TV ve čtvrtek 6. února od 9:00 h středoevropského času (od 8:00 h GMT). Rozloučení se stanicí a její posádkou, uzavření průlezů a odlet od Mezinárodní kosmické stanice lze sledovat na NASA TV.

Sledujte hashtag @esaspaceflight na Twitteru pro aktualizace přistání a časů.

Cesta domů pro Lucu Parmitana, Christinu Kochovou a Alexandra Skvorcova je kratší, než cesta vzhůru: po šesti měsících ve vesmíru (a téměř celém roce pro Christinu Kochovou) to bude trvat od oddělení od stanice do přistání v Kazachstánu méně než čtyři hodiny.

Krátce po odletu od ISS a provedení brzdicího manévru se kosmická loď Sojuz rozdělí na tři části. Orbitální a servisní modul shoří po vstupu do hustých vrstev atmosféry. Návratový modul zaujme pozici, aby svým tepelným štítem mířil ve směru letu – a odolal tak teplotám až 1600 stupňů Celsia vzniklým třením o atmosféru.

Návrat začíná ve výšce zhruba 120 km při rychlosti 28800 km/h, která následně dramaticky klesá a posádka je tak tlačena do svých křesel silou 4 až 5 g. Což je ekvivalent čtyř- až pětinásobku tělesné hmotnosti každého jednotlivého kosmonauta.

Následně dojde k rozevření padáků, které ještě více sníží rychlost. Kosmonauti jsou v křeslech na míru, která absorbují energii během dosednutí na Zemi. V posledním okamžiku dochází k zážehu retroraket, které sníží rychlost dosednutí na zhruba 5 km/h.

Po přistání posádka uvolní komunikační anténu, takže ji záchranné týmy mohou přesně lokalizovat. Ty jsou ale obvykle na místě již v době, kdy loď sestupuje na padácích.

Kosmická loď je velmi malá a lidé vracející se ze stavu beztíže zpět do podmínek pozemské gravitace jsou oslabeni, takže vyzvednutí kosmonautů z lodi jednoho po druhém nějakou chvíli trvá.

Luca Parmitano se pak vydá do německého Kolína nad Rýnem, kde jej čeká plná podpora lékařskými a operačními týmy ESA, aby se postupně znovu adaptoval na podmínky obvyklé gravitace.

Během velení ISS byl Luca Parmitano i vedoucím (tzv. EV1) při třech ze čtyř komplexních výstupů, během nichž byla provedena údržba detektoru kosmického záření AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometer). Během série kosmických vycházek překonal rekord svého kolegy a kosmonauta ESA Christera Fuglesanga v celkové délce výstupů do otevřeného prostoru – a to jednu hodinu a tři minuty. Luca Parmitano má nyní „nasbíráno“ 33 hodin a 9 minut práce ve skafandru během šesti výstupů.

Výstupy, během kterých byl opravený přístroj AMS-02, jsou považované za náročnější než opravy Hubbleova kosmického teleskopu. A to proto, že zařízení o velikosti osobního automobilu nebylo navrženo k provádění oprav na oběžné dráze. Výstupy se proto připravovaly čtyři roky a vyžadovaly vývoj více než dvaceti nových nástrojů.

Kromě těchto výstupů realizoval Luca Parmitano přes padesát evropských experimentů včetně pokusu Analog-1, během něhož byl přímo z oběžné dráhy ovládaný rover v Nizozemí.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril