Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Luca Parmitano přebírá hlavní roli pro Evropu

Kosmonaut Luca Parmitano přebírá hlavní roli pro Evropu

26.9.2019

Kosmonaut Luca Parmitano přebírá hlavní roli pro Evropu

Kosmonaut ESA Luca Parmitano je připravený stát se třetím evropským a prvním italským velitelem Mezinárodní kosmické stanice. Stane se tak po oficiální ceremonii ve středu 2. října 2019.

„Vládu“ nad kosmickou stanicí převezme od odlétajícího ruského kosmonauta Alexeje Ovčinina. Zároveň začne běžet čas nové Expedici 61 a druhé části kosmické mise Lucy Parmitana v rámci mise pojmenované „Beyond“.

Živé vysílání změny na postu velitele se plánuje na 15:20 až 15:40 h středoevropského času (13:20 až 13:40 h GMT) 2. října a bude živě vysíláno na NASA TV.

Úplný titul nové role Lucy Parmitana je „velitel posádky Mezinárodní kosmické stanice“. Zatímco celkové řízení stanice leží na bedrech pozemních letových ředitelů – tedy pokud nedojde na palubě k mimořádné situaci – tak role velitele posádky je kritická pro úspěch mise. 

Kosmonaut ESA a stávající vedoucí střediska kosmonautů ESA EAC (European Astronaut Center) Frank De Winne byl prvním Evropanem jmenovaným do této role. Stalo se tak během mise OasISS v roce 2009. Následoval kosmonaut ESA Alexander Gerst v roce 2018, který post velitele zastával ve druhé polovině své mise Horizons.

Frank De Winne vysvětluje, že velitelé Mezinárodní kosmické stanice mají zodpovědnost hlavně za morálku a dobrou náladu posádky. Je na nich, aby byli jednotliví kosmonauti schopni vykonávat úkoly, které jsou na dobu jejich pobytu na stanici připravené.

Je si jistý, že Luca Parmitano odvede výbornou práci a věří, že jmenování dvou evropských velitelů krátce po sobě napovídá hodně o tom, že Evropa je důvěryhodný partner.

„Lidé se na nás mohou spolehnout a také na nás spoléhají,“ vysvětluje Frank De Winne. „Nejde přitom jen o hardware, který poskytujeme v podobě částí kosmické stanice nebo servisního modulu pro loď Orion, ale také v oblasti operací posádek.“

„Myslím, že jde o velmi dobrý výstup ilustrující investici, kterou evropské členské země dělají.“

Také Luca Parmitano vyjádřil svoji hrdost nad nominací: „Jsem poctěný, že mě program kosmické stanice vybral do této role. Stejně tak ovšem cítím velkou pokoru před touto rolí.“

„Být velitelem nejlepších a nejpřipravenějších lidí na Zemi i mimo ni je skutečnou výzvou. Vidím se v této roli jako zprostředkovatel, jehož cílem je dostat každého do stavu, kdy může nejlépe využít své schopnosti. Krom toho jsem zodpovědný za bezpečnost posádky a stanice – a za celkový úspěch mise.“

Luca Parmitano přebírá velení kosmické stanice v době, která je z hlediska provozu velmi hektická.

Na listopad je připraveno několik výstupů do otevřeného prostoru, jejichž cílem je prodloužit životnost přístroje AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometer). Jde o špičkový detektor kosmického záření, který zkoumá základní vlastnosti tmavé hmoty, antihmoty a chybějící hmoty, stejně jako původ vesmíru.

Na konci stejného měsíce pak má Luca Parmitano na dálku řídit robota na Zemi, který bude pod dohledem vědců sbírat geologické vzorky. Jde o součást experimentu pojmenovaného Analog-1.

Luca Parmitano žije a pracuje na Mezinárodní kosmické stanici od chvíle, kdy sem 21. července 2019 dorazil v lodi Sojuz MS-13 společně s astronautem NASA Andrewem Morganem a ruským kosmonautem Alexandrem Skvorcovem.

Velitel Expedice 60 Alexej Ovčinin, astronaut NASA Nick Hague a kosmonaut Spojených arabských emirátů Hazzaa Al Mansúrí, který je na osmidenní návštěvní misi, se vrátí zpět na Zemi v lodi Sojuz MS-12 dne 3. října.

Astronauti NASA Christina Kochová, Andrew Morgan a Jessica Meirová společně s ruskými kosmonauty Alexanderem Skvorcovem a Olegem Skripočkou zůstávají na ISS jako posádka Expedice 61.

Podle současného plánu má Luca Parmitano zůstat na ISS do února 2020, kdy se zpět na Zemi vrátí s Alexanderem Skvorcovem a Christinou Kochovou.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.