Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Luca Parmitano povede nejtěžší kosmické výstupy od oprav Hubbelova kosmického teleskopu

Kosmonaut Luca Parmitano povede nejtěžší kosmické výstupy od oprav Hubbelova kosmického teleskopu

12.11.2019

Kosmonaut Luca Parmitano povede nejtěžší kosmické výstupy od oprav Hubbelova kosmického teleskopu

Konečně bylo stanoveno datum pro první výstup kosmonauta Lucy Parmitana do otevřeného prostoru v rámci jeho mise Beyond. V pátek 15. listopadu začne série komplexních výstupů, během nichž bude provedený servis přístroje AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometer) na „lov“ kosmických částic.

Bude to poprvé, co evropský kosmonaut bude velitelem výstupu ve skafandrech. Událost bude vysílaná živě přes webovou televizi ESA od 12:50 h středoevropského času (11:50 h GMT).

Luca Parmitano a jeho partner při kosmické procházce, astronaut NASA Andrew Morgan, vystoupí z přechodové komory Mezinárodní kosmické stanice kolem 13:05 h středoevropského času (12:05 h GMT). Výstupy jsou označované jako nejtěžší od doby, kdy docházelo k opravám Hubbleova kosmického teleskopu.

Jako vedoucí kosmického výstupu, který je známý jako EV1, bude mít Luca Parmitano oblečený bílý skafandr s červenými pruhy. Jeho kolega Andrew Morgan bude mít na sobě bílý skafandr bez pruhů.

Dvojice kosmonautů bude zajišťována astronautkami NASA Christinou Kochovou a Jessicou Meirovou, které budou řídit robotický manipulátor Canadarm2 zevnitř kosmické stanice. Ten bude pomáhat umisťovat kosmonauty kolem jejich těžce dosažitelného pracovního místa, které je na vrcholu příhradového nosníku S3 mezi párem slunečních baterií a radiátorů.

Celý výstup by měl trvat kolem šesti hodin a krom jiného vytvoří podmínky pro nejméně tři další.

Přístroj AMS-02 zaznamenává množství a charakteristiku částic kosmického záření, které projdou skrze jeho detektory: dosud jich bylo přes 140 miliard. Sledováním zdrojů těchto částic chtějí vědci lépe pochopit tmavou hmotu a původ vesmíru.

Přístroj AMS-02 byl na kosmickou stanici instalovaný, přičemž tehdy se předpokládalo, že bude pracovat tři roky. Navíc nikdy nebyl navržený k provedení údržby na oběžné dráze. Ovšem byl mimořádně úspěšný, takže jeho mise byla prodloužena.

Výzkumníci, kosmonauti a operační týmy proto musely nachystat nové procedury a vyvinout více než dvacet nástrojů „na míru“, aby bylo možné prodloužit životnost přístroje.

Hlavním úkolem Lucy Parmitana a Andrew Morgana bude vyměnit chladicí systém AMS-02 a odstranit únik chladiva.

Oba kosmonauti se proto intenzivně připravovali na provedení této operace během předletového výcviku. Práce bude zahrnovat řezání a spojování osmi chladicích trubic, jejich připojení do nového systému a přepojení myriády elektrických a datových kabelů. Bude to poprvé, co kosmonauti budou přerušovat a přepojovat chladicí systém přímo na oběžné dráze.

První dvě hodiny kosmického výstupu budou živě přenášené na ESA TV a na facebookové stránce ESA, přičemž budou komentované kosmonauty a operačními experty ze střediska kosmonautů ESA v německém Kolíně nad Rýnem. K nim se přidají i vědci z Evropské laboratoře pro fyziku částic CERN.

Mez komentátory bude vedoucí operací ESA na ISS, vedoucí skupiny kosmonautů ESA a první evropský velitel kosmické stanice Frank de Winne, vedoucí výcviku kosmických výstupů v ESA a oddělením parabolických letů Herve Stevenin, koordinátor týmu Eurocom v ESA Andrea Boydová a vedoucí německé části projektu AMS-02 a astrofyzik z Cášské univerzity Stefan Schael.

Diváci mohou tweetovat své otázky týkající se kosmického výstupu na adresách @esaspaceflight nebo @cern s pomocí hashtagu #SpacewalkForAMS. Odborníci budou celý den odpovídat.

Mezitím můžete zjistit více o tom, co to obnáší nachystat kosmický výstup v podcastu mise Beyond na ESA Explores. Zůstaňte pak naladěni na speciální vzkaz od Lucy Parmitana z kosmické stanice na počátku příštího týdne.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril