Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA Tim Peake se zaměří na vzdělávací aktivity

Kosmonaut ESA Tim Peake se zaměří na vzdělávací aktivity

18.6.2019

Kosmonaut ESA Tim Peake se zaměří na vzdělávací aktivity

Britský kosmonaut ESA Tim Peake oznámil, že počínaje 1. říjnem 2019 si vezme dvouleté volno z práce v kosmické agentuře.

Tim Peake aktuálně působí ve středisku kosmonautů ESA EAC (European Astronaut Centre) ve funkci vedoucího operací. I v průběhu plánovaného volna bude spolupracovat s ESA, ale primárně se vrátí do Velké Británie, kde bude úzce spolupracovat s UKSA (United Kingdom Space Agency) na vzdělávacích a přesahových programech.

Bude také pokračovat v roli velvyslance STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) pro Velkou Británii. Ovšem stejně tak bude i nadále k dispozici pro případnou druhou misi na Mezinárodní kosmickou stanici coby člen oddílu astronautů ESA 2009.

V roce 2016 oznámil generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner svůj záměr, aby do roku 2024 letěli všichni členové výběru 2009 do vesmíru podruhé.

Kosmonauti využívají čas mezi vesmírnými misemi k osobnímu a kariérnímu růstu a Tim Peake není první z nich, který si bere dlouhodobou „dovolenou“. Už dříve pracovali mimo ESA dlouhodobě třeba kosmonauti Thomas Reiter nebo Pedro Duque.

Příštím kosmonautem ESA, který bude žít a pracovat na palubě ISS je Luca Parmitano. Dne 20. července 2019 se vydá na svoji druhou misi pojmenovanou Beyond. V tuto chvíli pak nejsou formálně potvrzené nominace k letům dalších kosmonautů ESA.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril