Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA Thomas Pesquet se vydal na nové podmořské dobrodružství

Kosmonaut ESA Thomas Pesquet se vydal na nové podmořské dobrodružství

23.8.2019

Kosmonaut ESA Thomas Pesquet se vydal na nové podmořské dobrodružství

V následujících dvou týdnech budou kosmonaut ESA Thomas Pesquet, astronaut NASA Drew Feustel a japonský astronaut Norišige Kanaj tvořit posádku nové mise NEEMO (NASA Extreme Environment Mission Operations), a to u pobřeží Kalifornie. Zde budou vyhodnocovat koncepty podmořského výcviku, které by měly pomoci realizovat další lidské kroky na Měsíci.

Testování nových technologií, nástrojů, technik a výcvikových programů pro kosmický průzkum začíná na Zemi. Kosmické agentury se proto vydávají do extrémního prostředí, aby své nápady odzkoušely v praxi a simulovaly aspekty kosmického prostoru.

ESA proto organizuje pravidelné mise do jeskynních komplexů v Itálii a přípravu kosmonautů na Kanárských ostrovech, zatímco NASA uskutečnila 23 misí NEEMO nedaleko pobřeží Floridy. Thomas Pesquet se už zúčastnil experimentu NEEMO 18 v roce 2014, kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová zase byla velitelkou letošního běhu NEEMO. Ten se uskutečnil minulý měsíc.

Aktuální expedice ovšem má za cíl prověřit nový koncept misí NEEMO s větší orientací na kosmický průzkum a návrat na Měsíc v roce 2024. Na rozdíl od předchozích expedic NEEMO nebudou kosmonauti, v tomto případě ovšem označovaní jako akvanauti, žít pod vodou. Ale každý den se vynoří a budou přebývat na ostrově Santa Catalina.

Thomas Pesquet a Drew Feustel budou testovat pomořské stroje a skafandry, aby vyhodnotili, zdali je nové prostředí vhodné jako náhrada prostředí, s nímž se kosmonauti setkají na Měsíci. Thomas Pesquet je v rámci této mise jmenován pilotem podmořského roveru.

Podmořské prostředí nabídne podobné geologické útvary jako Měsíc a dovolí nové nápady otestovat při vysokém zatížení a ve skutečných provozních podmínkách. Nečekané problémy přicházející s terénní prací jsou nejlepším způsobem, který dokáže vyladit nedostatky nových technik a přístupů.

Thomas Pesquet byl pro tuto studii proveditelnosti vybrán díky svým zkušenostem pilota linkových letadel a také díky zkušenostem s kosmickými vycházkami během mise Proxima na Mezinárodní kosmické stanici v roce 2016. Stejně tak se – společně s japonským kolegou Kanajem Norišigem – zúčastnil programu ESA CAVES a dalších dvou podmořských expedic NASA. To všechno z něj dělá ideálního kosmonauta pro vyhodnocení nového programu.

„Máme opravdu úžasnou techniku, se kterou budeme pracovat. Patří k ní podvodní skafandry a také vodní rover,“ vysvětluje Thomas Pesquet. „Před námi jsou každopádně dva hektické týdny, během nichž strávíme opravdu hodně času pod vodou.“

„Na těchto analogových misích je vše uděláno maximálně realisticky, a to aniž bychom museli opustit Zemi. Budeme tak zaneprázdněni jako kosmonauti na orbitální stanici, využívat podobné operační techniky ve spolupráci s řídicím střediskem, dále budeme podstupovat instruktážní brífinky a postupovat podle určených procedur.“

Podpůrní potápěči a „suchozemský“ personál bude monitorovat prováděné činnosti a řídit kosmonauti. Experimentu se zúčastní i specialisté ze střediska kosmonautů ESA a z japonské kosmické agentury JAXA.

Expedice, označovaná jako NEEMO NXT, začne 21. srpna, přičemž bude trvat nejméně do 28. srpna. Pořadatelem je University of South California.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.