Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA Thomas Pesquet dorazil na Mezinárodní kosmickou stanici

Kosmonaut ESA Thomas Pesquet dorazil na Mezinárodní kosmickou stanici

21.11.2016

Kosmonaut ESA Thomas Pesquet dorazil na Mezinárodní kosmickou stanici

Kosmonaut ESA Thomas Pesquet, astronautka NASA Peggy Whitsonová a ruský velitel Oleg Novickij z Roskosmosu se po dvoudenním letu na plaubě lodi Sojuz MS-03 připojili k Mezinárodní kosmické stanici.

Trojice odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu 17. listopadu ve 20:20 h GMT a po bezproblémovém vzletu začala stíhat kosmickou stanici pohybující se ve výšce 400 km.

Šlo o první start kosmonauta ESA na modernizované verzi lodi Sojuz, která je ve službě už téměř padesát let. Navzdory modernizaci je cesta na stanici stále stejným „zážitkem“, jako zůstat dva dny v malém autě. Během cesty na stanici udržovali kosmonauti rádiový kontakt s řídicím střediskem v Moskvě.

Po připojení ke stanici (19. listopadu ve 21:58 h GMT) otevřeli Thomas Pesquet, Peggy Whitsonová a Oleg Novickij průlez do ISS (0:40 h GMT následujícího dne) a přivítali je astronaut NASA Shane Kimbrough plus ruští kosmonauti Andrej Borisenko a Sergej Ryžikov.

Všech šest bude pracovat na údržbě kosmické stanice a provádět vědecké experimenty, které nelze realizovat nikde jinde. Díky stavu beztíže totiž ISS představuje zcela unikátní laboratoř.

Přílet na stanici byl počátkem mise Proxima: tak se jmenuje výprava Thomase Pesqueta. Nazvaná je podle ke Slunci nejbližší hvězdy. Tím je zachována tradice pojmenování misí francouzských kosmonautů podle hvězd nebo souhvězdí.

Mise je součástí širší vize ESA na využití unikátní kosmické laboratoře jakožto místa pro život a práci, z čehož bude těžit celá evropská společnost. Navíc jsou získávány zkušenosti pro budoucí průzkumníky, kteří se vydají do vzdálenějších oblastí Sluneční soustavy.

Thomas Pesquet uskuteční zhruba padesát vědeckých experimentů pro ESA a francouzskou kosmickou agenturu CNES. Dále se pak zapojí do celé řady dalších výzkumných aktivit pro ostatní partnery programu ISS.

Jde o devátou dlouhodobou výpravu pro kosmonauta ESA, přičemž Thomas Pesquet letí do vesmíru poprvé. Je posledním členem výběru ESA z roku 2009, který se dočkal letu. Bývalý linkový dopravní pilot je také prvním francouzským kosmonautem na ISS od letu Léopolda Eyhartse, který v roce 2008 pomáhal instalovat evropský laboratorní modul Columbus.

Nově příchozí stráví ve vesmíru šest měsíců, pak přistanou v kazašských stepích ve své lodi Sojuz MS-03. Člen této záložní posádky, kosmonaut ESA Paolo Nespoli, se pak na ISS vydá krátce poté – v polovině roku 2017.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.