Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA Pedro Duque se stal členem nové španělské vlády

Kosmonaut ESA Pedro Duque se stal členem nové španělské vlády

12.6.2018

Kosmonaut ESA Pedro Duque se stal členem nové španělské vlády

Nově jmenovaný španělský premiér oznámil svůj záměr, podle něhož by se kosmonaut ESA Pedro Duque stal ministrem pro vědu, inovace a vysoké školy.

„Je to velká pocta, že budu schopen přeměnit svoji životní zkušenost kosmonauta, projektového manažera a ředitele ve firmách kosmického sektoru do nové vládní role,“ komentoval Pedro Duque.

„Už teď se těším na to, jak budu zvyšovat povědomí o vědě a technice.“

Pedro Duque se stal první španělským občanem ve vesmíru, když odstartoval na palubě amerického raketoplánu Discovery na misi STS-95. Ta proběhla od 29. října do 7. listopadu 1998. Devítidenní let byl věnovaný výzkumu stavu beztíže a studiu Slunce. Pedro Duque při něm byl zodpovědný za pět vědeckých zařízení ESA a za počítačový systém kosmického raketoplánu.

Pedro Duque se pak do vesmíru vrátil na desetidenní misi Cervantes, kterou realizovat na Mezinárodní kosmické stanici. Byl letovým inženýrem kosmické lodi Sojuz TMA-3, která zajišťovala střídání posádek Expedice 7 a Expedice 8. Let proběhl od 18. do 28. října 2003.

Během této mise uskutečnil rozsáhlý program zaměřený na biologické a fyzikální pokusy, dálkový průzkum Země, vzdělávání a technologie, a to včetně experimentů v zařízení MSG (Microgravity Science Glovebox). To bylo vyvinuté v Evropě.

V roce 2006 dostal Pedro Duque speciální uvolnění z ESA, aby mohl vést komerční projekt ve firmě DMI (Deimos Imaging SL). To je soukromá společnost, která provozuje komerční systém dálkového průzkumu Země s vlastními družicemi a pozemními stanicemi.

V roce 2011 se vrátil do ESA do oddílu kosmonautů, aby vedl kancelář letových operací ve středisku 3C (Columbus Control Centre) nedaleko Mnichova. V posledních třech letech pak pracoval přímo v oddíle kosmonautů, kde měl zodpovědnost za řízení a revizi budoucích projektů ESA.

Pedro Duque v souvislosti se stávající nominací obdržel gratulace od ředitele pilotovaného a robotického průzkumu ESA Davida Parkera a vedoucího evropského střediska kosmonautů Franka De Winneho.

Oznámení o jmenování přišlo ve stejný den, kdy další kolega Pedra Duquea, německý kosmonaut ESA Alexander Gerst odstartoval na misi Horizons: svůj druhý dlouhodobý let na Mezinárodní kosmickou stanici.

Přímo z místa startu, kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, uvedl ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner: „Společně s celou ESA gratuluji našemu kosmonautovi, který se připravuje na novou roli. Pevně věřím, že se Pedro Duque bude věnovat politice se stejnou vervou, s jakou se věnoval astronautice – a že nikdy nezapomene na svoji rodinu ESA.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.