Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA Paolo Nespoli zahájil svoji třetí misi na kosmické stanici

Kosmonaut ESA Paolo Nespoli zahájil svoji třetí misi na kosmické stanici

1.8.2017

Kosmonaut ESA Paolo Nespoli zahájil svoji třetí misi na kosmické stanici

Kosmonaut ESA Paolo Nespoli, astronaut NASA Randy Bresnik a ruský velitel letu Sergej Rjazanskij se vydali v pátek 28. července v 15:41 h GMT (17:41 h středoevropského času) do vesmíru z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Jejich loď Sojuz MS-05 pak obkroužila čtyřikrát Zemi, než se o šest hodin později spojila s Mezinárodní kosmickou stanicí. Posádka pak přešla na její palubu a pomalu se zabydluje na místě, které bude jejím domovem následujících pět měsíců.

Mise Paola Nespoliho se jmenuje „Vita“, což je zkratka z „Vitality, Innovation, Technology and Ability“. Ta byla vybrána italskou kosmickou agenturou ASI, která misi získala na základě barteru s NASA.

Jde o třetí kosmický let Paola Nespoliho a zároveň jeho třetí návštěvu kosmické stanice: za sebou má 174 dní kosmických „nastřádaných“ během dvou předchozích výprav. Šlo o krátkodobý let raketoplánem v roce 2007 a pětiměsíční dlouhodobou misi v roce 2011.

Nynější start představuje druhou cestu do vesmíru pro Sergeje Rjazanského a Randyho Bresnika. Trojice doplní astronauty NASA Peggy Whitsonovou a Jacka Fischera plus ruského kosmonauta Fjodora Jurčichina, kteří na orbitální základně pracují již delší čas.

Po připojení k modulu Rassvět se průlez mezi dopravní lodí Sojuz a Mezinárodní kosmickou stanicí otevřel ve 23:57 h GMT (1:57 h středoevropského času, ale to bylo již 29. července). Tímto okamžikem začala mise Vita.

Šest kosmonautů nyní pracujících na ISS mělo následně krátkou tiskovou konference, po které následovalo spojení s přáteli a rodinami.

Od zatím poslední návštěvy Paola Nespoliho na ISS uplynulo už šest let a laboratoř pro práci v beztíži se od té doby změnila. Některé moduly byly přemístěny a mnoho systémů prošlo modernizací. Na stanici dopravují zásoby nové komerční lodě a jedním z úkolů Paola Nespoliho bude jejich zachytávání a připojování na stykovací uzly s pomocí robotického manipulátoru.

 

Věda na prvním místě

Paolo Nespoli má širokou planetu vědeckých experimentů naplánovaných během své nadcházející pětiměsíční mise. Jednak bude pokračovat v realizaci experimentů připravených mezinárodními partnery, jednak se sám mnoha zúčastní coby testovací subjekt.

Právě příležitost uskutečňovat dlouhodobé experimenty na 17 let staré orbitální stanici se špičkovým vybavením je to, co ji z vědeckého hlediska dělá tak atraktivní. Od zkoumání materiálů, rostliny nebo naší planety až po pochopení tajemství našeho vesmíru.

První dva týdny svého pobytu na stanici stráví Paolo Nespoli adaptací na život a práci v mikrogravitaci. Během života ve vesmíru se mu páteř prodlouží, tekutiny se přesunou směrem k hlavě a jeho kosti oslabí.

Právě tyto změny musíme co nejlépe pochopit před tím, než se vydáme zkoumat naši Sluneční soustavu a než pošleme lidi do vzdálených míst. Ovšem stejně tak jde o zajímavou příležitost pro vědce, kteří hledají souvislost s podobnými onemocněními na Zemi, jako je například osteoporéza. Kosmonauti ve vesmíru také prochází rychlou formou stárnutí, která je ovšem po jejich přistání zpět na Zemi vratná – jde tak o fascinující případové studie.

Misi očima Paola Nespoliho lze sledovat na sociálních sítích skrze web paolonespoli.esa.int

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.