Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA Luca Parmitano bude při svém příštím letu do vesmíru velitelem ISS

Kosmonaut ESA Luca Parmitano bude při svém příštím letu do vesmíru velitelem ISS

1.6.2018

Kosmonaut ESA Luca Parmitano bude při svém příštím letu do vesmíru velitelem ISS

Příští rok se kosmonaut ESA Luca Parmitano z Itálie vrátí na Mezinárodní kosmickou stanici. Během svého návratu do vesmíru přitom bude ve druhé polovině letu sloužit jako velitel této orbitální základny.

Luca Parmitano byl prvním kosmonautem ESA z oddílu roku 2009, který byl vybraný k letu do vesmíru. V roce 2013 tak strávil na ISS 166 dní. Během mise Volare tehdy uskutečnil dvě kosmické vycházky a shromáždil obrovské množství dat z experimentů: některé z nich běží dodnes.

Zprávu o svém výběru k dalšímu letu komentoval Luca Parmitano: „Jsem poctěný, že jsem byl vybraný k této roli na palubě kosmické stanice. A zároveň jsem plně připravený se svého úkolu zhostit.“

„Být velitelem nejlépe připravených a nejzkušenějších lidé na Zemi i mimo ni může být skličující,“ pokračuje Luca Parmitano. „Sám sebe vidím jako prostředníka a mým úkolem bude dostat každého do stavu, aby vydal to nejlepší ze svých možností. Zároveň jsem samozřejmě zodpovědný za bezpečnost posádky a stanice a za celkový úspěch mise.“

„Měl jsem obrovské štěstí, že jsem své zkušenosti získával od skutečných lídrů: udělám co bude v mých silách pro to, abych mohl následovat jejich příklad a vedení a abych dosáhl určených cílů,“ uzavírá Luca Parmitano.

Italský kosmonaut se nyní připravuje na svoji druhou cestu do vesmíru na simulátorech a nácvikem provádění série nových experimentů, které bude mít za úkol realizovat. Aktuálně je na výcviku v Rusku, kde trénuje na let v lodi Sojuz. Ta jej vynese do vesmíru společně s astronautem NASA Andrewem Morganem a ruským kosmonautem Alexandrem Skvorcovem.

Trojice bude součástí Expedice 60/61 na ISS. Bude to poprvé, co se italský kosmonaut stane velitelem kosmické stanice a teprve potřetí, co tuto pozici zaujme kosmonaut ESA. ISS je přitom trvale obydlena již osmnáct let. Kosmonaut ESA Alexander Gerst bude v rámci své mise Horizons pracovat jako velitel stanice ve druhé polovině letošního roku.

„Během jednoho roku tak budou dva kosmonauti ESA zastávat pozici velitele kosmické stanice. Jde o úžasný úspěch pro evropské pilotované lety a krásný příklad mezinárodní spolupráce ve vesmíru,“ komentuje ředitel ESA pro pilotovaný a robotický průzkum David Parker.

„Jsem hrdý na úžasnou práci vykonávanou kosmonauty a jejich instruktory. A za jejich zodpovědnost k trvale osídlené základně ve vesmíru.“

Mezinárodní kosmická stanice obíhající naši planetu rychlostí 28800 km/h nabízí prostor pro šest kosmonautů, kteří mohou v beztíži uskutečňovat experimenty pro výzkumníky z celého světa, stejně jako demonstrovat technologie potřebné pro budoucí průzkum Sluneční soustavy.

Evropská laboratoř Columbus, která je nedílnou součástí ISS, byla vypuštěna před deseti lety a za tu dobu bylo na její palubě uskutečněno přes 200 experimentů. Columbus přitom na malém prostoru dovoluje realizovat výzkum pro mnoho vědních disciplín: od astrobiologie přes studium Slunce až po metalurgii a psychologii. Na základě výstupů z experimentů na palubě této laboratoře už bylo publikováno nespočet odborných prací. Luca Parmitano bude pokračovat v tomto díle.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.