Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA André Kuipers se vrátil na Zemi

Kosmonaut ESA André Kuipers se vrátil na Zemi

9.7.2012

Kosmonaut ESA André Kuipers se vrátil na Zemi Kosmonaut ESA André Kuipers dnes společně se svým ruským velitelem Olegem Kononěnkem a astronautem NASA Donaldem Pettitem bezpečně přistál v kazašských stepích. Jejich loď Sojuz TMA-03M dosedla v 8:14 h GMT (10:14 h středoevropského času).

Během šestiměsíční výpravy PromISSe uskutečnil André Kuipers na Mezinárodní kosmické stanici – jediné stálé mikrogravitační laboratoři na světě – více než pět desítek vědeckých experimentů.

Nyní, když je orbitální základna plně dokončena, se kosmonauti na její palubě mohou plně soustředit na vědeckou práci.

André je původním povoláním lékař, takže prováděl biofyzikání pokusy mající za cíl zlepšit boj s osteoporézou, migrénou nebo odumíráním článků imunity. Stejně tak realizoval experimenty v dalších oblastech jako je biologie nebo zlepšování počítačových modelů chování kapalin. Některé z experimentů přitom mohou posloužit jako základ pro budoucí průzkum vesmíru.

Kromě vědecké činnosti André Kuipers prováděl také údržbářské a operační práce. K nejdůležitějším patřilo přijetí „kosmického náklaďáku“ ESA ATV-3 (Automated Transfer Vehicle) Edoardo Amaldi stejně jako asistence při příletu první komerční kosmické lodi, amerického Dragonu.

André měl navíc jedinečnou příležitost žít ve vesmíru v době sociálních médií. Jeho fotografie, blogy a tweety bez dechu sledovaly milióny lidí na celém světě – tím se jim kosmické aktivity maximálně přiblížily.

Posádka je nyní na cestě do texaského Houstonu, kde projde lékařskými kontrolami před tím, než v pondělí 6. července ve 13:00 h GMT (15:00 h středoevropského času) předstoupí na tiskové konferenci před média.

Zástupci evropských médií jsou zvaní, aby tuto událost sledovali: živý videomost bude k dispozici ve vědeckém středisku ESA v ESTECu (Noordwijk, Nizozemsko). Média mohou Andrému Kuipersovi pokládat otázky v angličtině, holandštině nebo němčině.

Dalším kosmonautem ESA, který navštíví Mezinárodní kosmickou stanici, bude italský Luca Parmitano. Ten poletí v roce 2013 na lodi Sojuz TMA-09M jako člen Expedice 36/37.

 

O Evropské kosmické agentuře

Evropská kosmická agentura je evropskou bránou do vesmíru.

ESA je mezivládní organizace, která byla vytvořena v roce 1975. Jejím posláním je vytvářet evropské kosmické možnosti a zajišťovat, aby investice do kosmických aktivit měly maximální přínos pro všechny obyvatele Evropy i světa.

Organizaci ESA tvoří devatenáct členských států: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Sedmnáct z nich je členem Evropské unie.

ESA má uzavřenou dohodu o spolupráci s dalšími devíti zeměmi EU a vede jednání s jednou zbývající (Bulharsko). Polsko pracuje na přistoupení k ESA jakožto dvacátý členský stát. Na některých programech ESA se podílí také Kanada v rámci dohody o spolupráci.

Koordinací finančních a intelektuálních zdrojů svých členů může ESA realizovat programy a aktivity, které jsou mimo možnosti jakékoliv samostatné evropské země.

ESA vyvíjí nosné rakety, kosmické lodě a pozemní zařízení, které pomáhají udržovat Evropu v první linii globálních kosmických aktivit.

Vypouští družice pro dálkový průzkum Země, navigaci, telekomunikace či astronomická pozorování, posílá sondy do vzdálených koutů sluneční soustavy a spolupracuje na pilotovaných kosmických aktivitách.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril