Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA André Kuipers je na cestě na Mezinárodní kosmickou stanici

Kosmonaut ESA André Kuipers je na cestě na Mezinárodní kosmickou stanici

21.12.2011

Kosmonaut ESA André Kuipers je na cestě na Mezinárodní kosmickou stanici Po startu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu (uskutečnil se dnes ve 14:16 h středoevropského času) je kosmonaut ESA André Kuipers společně s dalšími členy posádky Olegem Kononěnkem a Donem Pettitem na oběžné dráze. Jejich loď Sojuz TMA-03M nyní obíhá kolem Země jednou za devadesát minut a míří k Mezinárodní kosmické stanici.

Během následujících dvou dní obletí kosmická loď Zemi 35krát. Postupně uskuteční tři hlavní motorické manévry, jejichž cílem bude upravit oběžnou dráhu tak, aby se v pátek 23. prosince ve 14:43 h středoevropského času mohlo uskutečnit připojení k Mezinárodní kosmické stanici.

Po příletu posádky obnoví kosmická stanice svůj plný provoz, když bylo na poslední tři měsíce nutné zredukovat její posádku na tři osoby v důsledku srpnové havárie zásobovací družice Progress.

André Kuipers bude během své výpravy PromISSe (Programme for Research in Orbit Maximising the Inspiration from the Space Station for Europe) členem 30. a 31. základní posádky stanice.

Ve funkci palubního inženýra bude hlavní zodpovědnou osobou za přibližovací a připojovací operace třetího „kosmického náklaďáku“ ESA ATV-3 (Automated Transfer Vehicle). Jedná se o největší zásobovací plavidlo, jaké je dnes pro ISS k dispozici.

ATV-3 Edoardo Amaldi nejen, že dopraví na stanici jak potřebný náklad a zásoby, ale bude schopen zvýšit oběžnou dráhu stanice a v případě jejího ohrožení kosmickým smetím zajistit potřebný úhybný manévr.

André Kuipers se také zapojí do připojování nových kosmických zásobovacích lodí Dragon (SpaceX) a Cygnus (Orbital Sciences), které jsou součástí programu NASA na komerční zajištění dopravních služeb na ISS.

Během letu Andrého Kuiperse bude provedeno více než 25 evropských pokusů, které se budou týkat různých oblastí vědeckého zájmu: medicíny, fyziky, materiálových věd, výzkumu radiace, biologie a technologie.

Navíc André uskuteční dalších dvacet experimentů pro NASA a JAXA, tedy pro americkou a japonskou kosmickou agenturu.

André Kuipers se také zaměří na pozorování Země, přičemž se plánuje o některé z unikátních snímků pořízených skrze „vyhlídkový“ modul Cupola evropské výroby podělit s lidmi na Zemi. Stejně tak má připravenu celou řadu vzdělávacích aktivit pro děti: týkat se budou věd o životě, biodiverzity nebo důsledků klimatických změn na Zemi.

Ukázky vědeckých experimentů budou vysílané přímo z oběžné dráhy do tříd po celé Evropě: půjde například o experimenty s vytvářením a chováním pěny ve stavu beztíže.

André Kuipers se také stane advokátem zdravého životního stylu a správné životosprávy, když bude příkladem pro děti během druhého běhu mezinárodní osvětové iniciativy „Mise-X: trénuj jako kosmonaut“.

Kosmonaut ESA zůstane ve vesmíru zhruba pět měsíců jako člen šestičlenné mezinárodní posádky kosmické stanice. Zpět na Zemi se vrátí za 148 dní příští rok v květnu.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.