Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA André Kuipers dorazil na kosmickou stanici

Kosmonaut ESA André Kuipers dorazil na kosmickou stanici

27.12.2011

Kosmonaut ESA André Kuipers dorazil na kosmickou stanici Kosmonaut ESA André Kuipers společně se svými kolegy Olegem Kononěnkem a Donem Pettitem se dnes v lodi Sojuz TMA-03M připojili k Mezinárodní kosmické stanici. Budou zde pracovat následujících pět měsíců a zpět na Zemi se vrátí v květnu 2012.

Čtvrtá dlouhodobá výprava ESA na Mezinárodní kosmickou stanici začala ve středu startem rakety Sojuz do večerního nebe z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Po dvou dnech kroužení kolem Země se dnes (23. prosince) připojila loď ke stanici. Stalo se tak v 15:19 h GMT (16:19 h středoevropského času).

Automatický proces přibližování začal zhruba dvě hodiny před okamžikem spojení. Celá posádka pod vedením velitele Olega Kononěnka ale byla celou dobu připravena přejít v případě potřeby na manuální řízení.

V rámci přípravy na přílet ke stanici uzavřela posádka průlez mezi oběma hermetizovanými částmi lodi Sojuz, oblékla si přetlakové skafandry Sokol a bedlivě monitorovala celé přibližování i připojení.

Loď Sojuz pomalu obletěla kosmickou stanici a následně se hladce připojila ke stykovacímu uzlu na ruském modulu Rassvět.

Zatímco televizní kamery přenášely obraz přibližující se stanice, Sojuz opakovaně zažehoval své korekční tryskové motory při závěrečném manévrování.

Po setkání bylo potvrzeno pevné spojení obou těles a následovaly zkoušky těsnosti, které potvrdily úplnou hermetičnost spojení. Posádka lodi Sojuz TMA-03M tak mohla odložit své skafandry. Následně byl vyrovnaný tlak mezi oběma tělesy a bylo možné otevřít vstupní průlez na stanici.

Během výpravy PromISSe uskuteční André více než 25 evropských pokusů a dalších dvacet experimentů pro NASA a JAXA, tedy pro americkou a japonskou kosmickou agenturu. Budou se týkat různých oblastí vědeckého zájmu: medicíny, fyziky, materiálových věd, výzkumu radiace, biologie a technologie.

Mise zároveň bude mít silný vzdělávací aspekt soustředěný na téma „Kosmická loď Země“.

Přednášky přímo z vesmíru budou vzdělávat děti v oblasti vědy, techniky, technologií či matematiky stejně jako budou ilustrovat požadavky života na Zemi.

André Kuipers se také stane advokátem zdravého životního stylu a správné životosprávy, když bude příkladem pro tisíce dětí a studentů během druhého běhu mezinárodní osvětové iniciativy „Mise-X: trénuj jako kosmonaut“.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.