Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Andreas Mogensen přistál zpět na Zemi po misi na ISS

Kosmonaut Andreas Mogensen přistál zpět na Zemi po misi na ISS

15.9.2015

Kosmonaut Andreas Mogensen přistál zpět na Zemi po misi na ISS

Kosmonaut ESA Andreas Mogensen, velitel kosmické lodi Sojuz Gennadij Padalka a kazašský specialista Ajdyn Ajmbětov přistáli zpět na Zemi v sobotu 12. září v 0:51 h GMT (2:51 středoevropského času). Úspěšné přistání ve stepích Kazachstánu znamenalo završení jejich mise na Mezinárodní kosmickou stanici.

Andreas Mogensen se stal prvním dánským kosmonautem: do vesmíru se vydal 2. září na desetidenní misi iriss. Trojice aktuálně navrátivších se kosmonautů se od ISS odpojila 11. září ve 21:29 GMT (23:29 středoevropského času) ve starší lodi Sojuz TMA-16M: zanechala tak „svoji“ novou loď Sojuz TMA-18M na ISS.

ESA využila tuto misi pro testování nových technologií a provedení celé řady vědeckých experimentů.

V rámci prvního experimentu filtroval Andreas Mogensen odpadní vodu na stanici skrze „biomimetickou“ membránu vyrobenou v Dánsku. Membrána napodobuje procesy v přírodě k tomu, aby čistila vodu na pitnou: využívá přitom nanotechnologií, takže nepotřebuje žádnou energii. Výsledky z experimentu nyní budou analyzovány, aby bylo možné rozhodnout, zdali by nebylo možné využít podobnou technologii i v budoucnu.

Andreas Mogensen také ze svého dočasného příbytku ve vesmíru řídil dvojici roverů. Nejobtížnějším úkolem přitom bylo dálkové zasunutí konektoru do otvoru, který měl vůli jen jediné šestiny milimetru. Tato úžasná přesnost byla možná jen díky tomu, že ESA vyvinula citlivý ovládací systém se zpětnou vazbou, která funguje i na velké vzdálenosti.

Kosmonaut tak moci fyzicky „vnímat“ předměty, když navigoval svého robota, aby se jich „dotýkal“ v technickém středisku ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v nizozemském Noordwijku. Přitom byl na kosmické stanici ve výšce 400 km nad Zemí – fakticky tisíce kilometrů od ovládaných roverů.

Systém je navržený tak, aby pracoval i na pomalých a nespolehlivých komunikačních sítích, takže je ho možné použít také na Zemi v místech s omezenou infrastrukturou. Třeba v oblastech po zemětřesení.

Andreas Mogensen si také na dva dny oblékl těsný oblek SkinSuit, přičemž testoval jeho efektivitu při předcházení bolestí zad vznikajících při roztahování páteře ve stavu beztíže. Odebíral z něj i mikrobiologické vzorky, aby bylo možné zjistit, zdali oblek zůstane dostatečně čistý i při dlouhodobém používání.

 

Výměna kosmických lodí

Andreas Mogensen a Ajdyn Ajmbětov dorazili na kosmickou stanici na palubě lodi Sojuz TMA-18M společně s ruským velitelem Sergejem Volkovem, ale vraceli se zpět na Zemi v Sojuzu TMA-16M s Gennadijem Padalkou. Padalka totiž skončil svůj šestiměsíční pobyt na ISS a trojice čerstvě dorazivších kosmonautů zanechala „čerstvou“ loď astronautovi NASA Scottovi Kellymu a ruskému kosmonautovi Michailu Korijenkovi. Ti tráví téměř rok ve vesmíru, během něhož zkoumají, jak lidské tělo reaguje na dlouhodobé lety.

 

Zpátky na Zemi

Mise iriss ovšem pro Andrease Mogensena úspěšným přistáním neskončila: nyní letí přes Moskvu do evropského střediska kosmonautů v EAC (European Astronaut Center) v Kolíně nad Rýnem. Zde bude monitorován v rámci dokončování svých experimentů a také na něj čeká podrobné informování o jednotlivých uskutečněných aktivitách.

Odpočinout si ale budou moci pozemní týmy, které po dobu jeho letu pracovaly v řídicím středisku laboratoře Columbus (Columbus Control Centre) v německém Oberpfaffenhofenu. Ovšem i nadále odtud budou aktivity laboratoře Columbus koordinovány tak, aby měla šestičlenná posádka kosmické stanice plnou podporu.

A už za tři měsíce se do vesmíru vydá další kosmonaut ESA: Timothy Peake má uskutečnit pětiměsíční misi Principia. Její start se aktuálně připravuje na 15. prosince.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril