Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmický teleskop Jamese Webba odstartuje v říjnu 2021

Kosmický teleskop Jamese Webba odstartuje v říjnu 2021

24.7.2020

Kosmický teleskop Jamese Webba odstartuje v říjnu 2021

Vypuštění Kosmického teleskopu Jamese Webba (JWST, James Webb Space Telescope), který je společným dílem NASA, ESA a kanadské CSA, na palubě rakety Ariane 5 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně je nyní plánováno na 31. října 2021.

Původně byl termínem startu březen 2021. NASA ovšem oznámila změnu, která vychází z nedávno dokončeného vyhodnocení rizik spojených s dokončením zbývajících prací a testovacích aktivit před startem, vzala v potaz vliv pandemie COVID-19 a technické výzvy.

Testování observatoře probíhá podle plánu v prostorách firmy Northrop Grumman v Redondo Beach (Kalifornie). Zkoušky pokračují navzdory výzvám spojeným s koronavirovou situací. Ovšem právě zpřísněná bezpečnostní opatření, redukovaný počet personálu nebo problémy s předáváním směn měly vliv na posun termínu startu. Letos každopádně bude dokončená závěrečná sada komplexních testů celé observatoře, po níž bude následovat závěrečné rozložení teleskopu.

„Webbův teleskop představuje bezprecedentní pokrok v kosmické vědě, což ovšem vyžaduje mnoho vynalézavosti ve vědeckých i technických oblastech, a to v rámci velmi silného mezinárodního partnerství,“ uvádí ředitel pro vědu v ESA prof. Günther Hasinger. „Přelomová věda, která bude možná právě díky Webbovu teleskopu, naprosto revolučním způsobem změní naše chápání vesmíru.“

Observatoř bude detekovat světlo z první generace hvězd a galaxií, které vznikly v počátcích vesmíru, stejně jako bude studovat atmosféry obyvatelných exoplanet.

Coby součást spolupráce s NASA dodává ESA pro Webbův teleskop dva kritické vědecké přístroje – spektrograf NIRSpec a infračervený MIRI — a zajistí vynesení na raketě Ariane 5. Kromě toho se evropští vědci a technici zapojili do vývoje observatoře a budou se podílet na vědeckých operacích.

V příštím roce bude Webbův teleskop složený do startovní konfigurace pro dopravu na místo startu, kde bude uložený pod aerodynamický kryt rakety Ariane 5 (kryt má průměr zhruba 5 m). Na své cestě do vesmíru bude Webbův teleskop první misí, která bude provádět jemnou a technicky komplikovanou sestavu rozložení svých systémů. Pracovat pak má na dráze zhruba půldruhého miliónu kilometrů od Země. Mimo jiné rozloží svůj stínící štít o velikosti tenisového hřiště, který bude tvořit pět vrstev. Následně sestaví své primární zrcadlo o průměru 6,5 m, které dokáže detekovat nejslabší světlo od vzdálených hvězd a galaxií.

Webbův teleskop je další velkou kosmickou vědeckou observatoří, přičemž bude stavět na úspěchu svého mezinárodního předchůdce – Hubbleova kosmického teleskopu. Má řešit záhady naší Sluneční soustavy, zkoumat vzdálené světy kolem hvězd a odhalovat tajemství počátku vesmíru.

Kosmický teleskop Jamese Webba je mezinárodní projekt, který vede NASA za pomoci partnerů: ESA a CSA (Kanadská kosmická agentura).

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril