Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmické aktivity pro rozvoj na aerosalónu ve Farnborough

Kosmické aktivity pro rozvoj na aerosalónu ve Farnborough

9.7.2012

Kosmické aktivity pro rozvoj na aerosalónu ve Farnborough ESA se přidává k dalším kosmickým agenturám a průmyslovým organizacím ve vyhrazené kosmické zóně na mezinárodním aerosalónu ve Franborough, který otevírá své brány v pondělí 9. července.

Kosmická zóna v hale 3 přináší na jedno místo klíčové hráče z mezinárodních kosmických agentur stejně jako z leteckého, obranného, kosmického a bezpečnostního průmyslového sektoru, aby se zdůraznil rostoucí význam kosmických aktivit. Letošní expozice ESA zdůrazňuje rozmanité aspekty využití vesmíru: kosmické aktivity pro Zemi, kosmické aktivity pro znalosti, kosmické aktivity pro konkurenceschopnost a růst.

V době bezprecedentních ekonomických výzev se vesmír ukazuje být motorem ekonomického vývoje, stabilizační kotvou a protiváhou negativním trendům.

Kosmické služby jsou více a více součástí našich každodenních životů a představují rostoucí součást ekonomické a společenské hodnoty vesmíru.

Expozice ESA ukazuje, jak kosmické aktivity posouvají hranice znalostí, podporují konkurenceschopnou Evropu a vytvářejí technické inovace stejně jako nové podniky a pracovní místa.

Ze svých zvláštních pozorovacích míst mohou družice nepřetržitě monitorovat Zemi a její přírodní procesy, dodávat kritické informace a odhalovat změny v atmosféře, na zemském povrchu, v oceánech nebo ledovcích.

Zvláštní důraz je kladený na nová data z misí ESA CryoSat a SWARM (nejbližší výprava realizovaná v rámci špičkového programu Earth Explorer).

Pozorovací družice ESA zajistily Evropě vedoucí roli v pochopení naší planety, počasí a klimatických změn, přičemž poskytují data a služby široké uživatelské komunitě.

Expozice také představuje novou generaci družic Meteosat a MetOp pro sledování počasí a klimatu. Návštěvníci si mohou prohlédnout mapy vytvořené ze satelitních informací, které byly použité pro zmírnění následků přírodních katastrof bezprostředně po jejich propuknutí.

Zvláštní pozornost je věnována také prvním ze série družic ESA Sentinel, které jsou součástí iniciativy Evropské unie GMES (Global Monitoring for the Environment and Security).

Návštěvníci stánku se také dozvědí o kosmických službách poskytovaných letectví prostřednictvím navigační služby EGNOS, která je operační od března 2011. Stejně tak jim bude představen navigační systém Galileo, z něhož jsou dvě družice již na operační dráze a další dvě budou vypuštěné před koncem letošního roku.

Na stánku ESA lze také získat informace o tom, jak ESA podporuje konkurenceschopnost satelitního telekomunikačního průmyslu skrze projekt Hylas-1, což je první mise ESA podle modelu partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public–Private Partnership). A také o nadcházejícím startu družice Alphasat: půjde o první využití platformy Alphabus, což je nová evropská platforma pro výkonné telekomunikační satelity.

ESA také vyvíjí širokou paletu telekomunikačních služeb a aplikací, které poskytují kosmická řešení v oblastech jako je řízení letového provozu nebo monitorování námořního provozu. A to velmi prakticky pro každou oblast naší planety.

Nové nápady pro kosmické mise mají často velký potenciál pro ryze pozemské uplatnění. Inkubační střediska ESA Business Incubation Centres mají za cíl inspirovat podnikatele, aby přeměnili nápady pocházející z kosmického sektoru do komerčních projektů.

Zástupci z inkubačního střediska ESA v Harwellu nedaleko Oxford budou k dispozici během odborných dnů od pondělí 9. do čtvrtka 12. července.

Kosmická zóna také bude hostitelem celé řady špičkových událostí včetně konference Kosmický den, která je organizována v úterý 10. července britskou kosmickou agenturou UKSA (UK Space Agency).

Mezi další události patří konference věnované pracovním příležitostem (středa 11. července) či růstu v kosmickém průmyslu (čtvrtek 12. července) a prezentace pro studenty vědeckých nebo technických oborů, které přednesou kosmonauti ESA Paolo Nespoli a Tim Peake (pátek 13. července).

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.