Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmická výzkumná služba ICE Cubes se otevírá pro zájemce

Kosmická výzkumná služba ICE Cubes se otevírá pro zájemce

6.6.2018

Kosmická výzkumná služba ICE Cubes se otevírá pro zájemce

První evropské zařízení pro komerční výzkum na Mezinárodní kosmické stanici bylo instalováno na počátku června v laboratorním modulu Columbus. Jde o zařízení služby International Commercial Experiments – zkráceně ICE Cubes – která nabídne rychlý, jednoduchý a dostupný přístup k výzkumným a technologickým experimentům v podmínkách mikrogravitace.

Astronaut NASA Ricky Arnold instaloval zařízení do modulu EPM (European Physiology Module) v laboratoři Columbus. Právě z ní ICE Cubes získává energii, regulaci teploty a komunikační služby.

Zařízení hostuje experimenty o rozměrech 10 krát 10 krát 10 cm (1U) nebo kombinaci tohoto objemu: je v něm prostor pro dvanáct kostek na horní pozici a dvě řady kostek po čtyřech na pozici dolní. Experimenty také mohou být umístěné volně v laboratoři Columbus a se zařízením komunikovat bezdrátově, přičemž data budou i v tomto případě odesílaná na Zemi.

První experimenty budou vypuštěné na nejbližší zásobovací lodi SpaceX Dragon, která se chystá ke startu na konci června. Kostky s experimenty jsou navrženy v režimu „připoj a pracuj“ (plug-and-play), takže je stačí jen připojit k mateřskému zařízení a lze s nimi okamžitě pracovat.

První experimenty ICE Cubes připravené na půdě Mezinárodní kosmické univerzity (ISU, International Space University) mají demonstrovat vysokou univerzálnost služby. Jeden je zaměřený na biologii rostlin, druhý na metody biotěžby s pomocí mikrobů a třetí spojuje umění s vědou použitím tepové frekvence jednotlivých osob k proměnám kaleidoskopického obrazu.

 

Získejte své místo ve vesmíru

Služba ICE Cubes je založena na strategii partnerství pilotovaného a robotického průzkumu ESA s organizací SAS (Space Applications Services) k zajištění možnosti výzkumu ve stavu beztíže na nízké oběžné dráze Země.

Od nápadu do praxe tak může uplynout méně než rok a jakýkoliv experiment se může vydat na Mezinárodní kosmickou stanici. K servisním startům dochází typicky třikrát za rok. Nemůže to být jednodušší: pro službu existuje jediný kontaktní bod a jsou za ní více než dvě dekády know-how. Návrh experimentu, jeho výroba a zajištění souladu se standardy Mezinárodní kosmické stanice tak není problém.

Cena začíná na částce 50 tisíc euro za experiment o hmotnosti 1 kg s balíčkem služeb zajišťující funkci po dobu čtyř měsíců. Pro vzdělávací organizace jsou pak ceny nižší.

 

Vždy připojen!

Služba ICE Cubes nabízí bezprecedentní 24hodinový přímý přístup k experimentům skrze vyhrazené řídicí středisko u firmy SAS v Sint-Stevens-Woluwe (Belgie). Klienti se ke svému experimentu mohou připojit kdykoliv přímo od sebe přes internet: mohou jak číst data, tak přímo posílat příkazy.

Samotné experimenty budou prezentovány v následujících týdnech na webu ESA. Navštivte stránku ICE Cubes pro další informace a kontaktní údaje.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.