Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmická výstava v Toulouse

Kosmická výstava v Toulouse

8.11.2016

Kosmická výstava v Toulouse

Tematická expozice „Cité de l’espace“ ve francouzském Toulouse zve malé i velké, aby se dozvěděli něco nového a zajímavého o životě na Mezinárodní kosmické stanici.

V rámci nové expozice provedou kosmonauti návštěvníky misí do vesmíru. Protože kosmonauti dnes sdílejí své zážitky na sociálních sítích, nová expozice nabízí pro veřejnost možnost dostat se do tak blízkého kontaktu s kosmickými lety, jak je to jen možné.

Veřejnost tak má možnost dozvědět se o slastech i strastech života díky osobnímu svědectví kosmonautů.

Ve stavu beztíže je nutné každý aspekt všedního života nutné objevit – a především se naučit – znovu. Přitom kosmonauti mají během misí celou řadu úkolů, takže se na nové prostředí musí adaptovat co nejrychleji.

Po seznámení se s kosmickým výcvikem nabízejí realistické simulátory možnost vyzkoušet si, jaké to je vznášet se 400 kilometrů nad Zemí. Následně vede cesta do repliky kosmické stanice.

Návštěvníci mají možnost objevit překvapivé prostředí, v němž kosmonauti žijí a pracují. Všechno je jinak: umývání, stravování, práce, odpočinek – a též Slunce vychází i zapadá šestnáctkrát denně.

Veřejnost si také může vychutnat dechberoucí pohledy obvykle vyhrazené toliko kosmonautů na orbitální stanici. Sledovat lze Zemi pohybující se pod nohama rychlostí 8 km/s, což je ekvivalent cesty z Prahy do Brna za 25 sekund.

Pro další informace včetně toho, jak se do „Cité de l’espace“ dá dostat, navštivte, http://www.cite-espace.com/home/lexpo-astronautes/

Expozice „Astronautes“ byla navržena a vytvořena Cité de l’espace ve spolupráci s ESA, francouzskou kosmickou agenturou CNES, ruským Roskosmosem, NASA, Novespace, Cadmos, Medes, Airbus Defence & Space, Flight Watching a Argotec.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril