Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmická technologie povede autonomní lodě

Kosmická technologie povede autonomní lodě

8.12.2017

Kosmická technologie povede autonomní lodě

Generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner podepsal Memorandum o zájmu (Memorandum of Intent) s firmou Rolls-Royce, když se obě entity zavázaly zjistit, jak mohou být kosmické technologie využité pro vývoj autonomních a na dálku řízených plavidel.

Partneři dají dohromady své znalosti, aby analyzovali a následně implementovali „kosmické“ služby pro autonomní a dálkově řízenou lodní dopravu. To by mělo snížit možnost lidské chyby a dovolit posádkám koncentrovat se na mnohem důležitější úkoly.

Cílem je studovat využití různých kosmických zdrojů pro autonomní lodní dopravu, jako jsou družicové navigační služby, lepší představa o aktuální situaci dosažená za pomoci dat dálkového průzkumu Země a služby satelitní komunikace pro zlepšenou konektivitu.

Spolupráce s firmou Rolls-Royce a její divizí Ship Intelligence směřuje k vývoji a ověření nového integrovaného řešení založeného na pozemních a družicových systémech, na němž ESA už nějaký čas pracuje v rámci své iniciativy S45G (Satellite for 5G). S45G se zaměřuje na vývoj a demonstraci integrovaných družicových a pozemních služeb založených na službách 5G, kolem několika vertikálních segmentů a různých případových studií.

Budoucí generace komunikačních služeb 5G bude závislá na harmonické integraci sítí, na konvergenci pevných nebo mobilních služeb – včetně družicové komunikace. ESA podporuje vývoj technologie a celého řetězce, který vyžaduje propojení pozemních a kosmických služeb. A to se zaměřením na dopravní sektor (námořní, letecký a pozemní) a další vertikální trhy jako je bezpečnost či média.

Unifikované kosmická a pozemní služba je to, co dovolí provozování komerční autonomní lodní dopravy. Stejně jako bude stát za inovacemi v komerční námořní dopravě, nákladní logistice a malých přístavech.

Oba partneři souhlasili se spoluprací na testování, ověřování a inovování technologií vyžadujících družicovou konektivitu a aplikace mezi plavidlem a pobřežím. Dále pak v testování a modelování pro bezpečnost kritického software, který dovolí vůbec samotnou existenci autonomních lodí.

Budoucí navigační a telekomunikační vybavení od firmy Rolls-Royce bude testováno v „technickém srdci“ ESA, středisku ESTEC v Nizozemí. Tím se využije špičkové vybavení střediska.

Johann-Dietrich Wörner k tomu uvádí: „Kosmické technologie poskytují hmatatelné přínosy pro obyvatele Evropy. Partnerství jako je toto s Rolls-Roycem přináší řešení původně vyvinutá pro unikátní výzvy kosmického prostředí zpátky na Zemi.“

„Iniciativy ESA Space 4.0 a 'Satellite for 5G' dovolují, podporují a urychlují produkty a aplikace v rozdílných oblastech námořního průmyslu. Partnerství mezi ESA a firmou Rolls-Royce umožní družicím sloužit jako zdroj dat pro námořní provoz, lodní dopravu, logistiku nákladu, námořní bezpečnost, zdravotnictví nebo komunikaci pasažérů či posádek.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.