Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmická stanice bude mít ultrarychlé spojení

Kosmická stanice bude mít ultrarychlé spojení

18.2.2020

Kosmická stanice bude mít ultrarychlé spojení

Kosmonauti na palubě Mezinárodní kosmické stanice plánují instalaci vysokorychlostního rádiového spojení, které umožní komunikaci se Zemí v téměř reálném čase.

Modernizace laboratoře ESA Columbus dovolí přenášet data z experimentů na Zemi téměř okamžitě.

Zařízení o velikosti ledničky poletí na ISS na palubě zásobovací lodi Northrop Grumman Cygnus s pořadovým číslem 13. Její start se plánuje na 14. února.

Zařízení bude posílat signály ze stanice, která obíhá Zemi ve výšce 400 kilometrů, ještě dále do vesmíru, kde budou zachytávány evropskými družicemi na geostacionární dráze nacházejícími se 36 tisíc kilometrů nad povrchem.

Tyto družice nazvané EDRS (European Data Relay System) zůstávají v trvalém spojení s neměnnými pozemními základnami. A to na rozdíl od kosmické stanice, která musí přepojovat svoji komunikaci z jedné na druhou během svého devadesátiminutového letu kolem zeměkoule.

Modernizovaný systém ColKa (Columbus Ka-band antenna) nabídne rychlost 50 Mbit/s pro downlink a až 2 Mbit/s pro uplink. To dovolí kosmonautům a výzkumníkům využívat přímé spojení s mateřskými institucemi v Evropě, jako by šlo o domácí vysokorychlostní připojení. Díky tomu budou mít širokou paletu výhod plynoucích z širokopásmového přenosu pro vědecké aplikace a komunikaci.

Koncem letošního roku proběhne výstup do otevřeného prostoru, který bude věnovaný modernizaci laboratoře Columbus. Dva kosmonauti pronesou zařízení ColKa skrze přechodovou komoru ISS a připevní ji vně modulu Columbus. Následně jej propojí skrze vyhrazený konektor na laboratoři, kterým proudí data ze zařízení a počítačů umístěných uvnitř.

Laboratoř Columbus byla navržena a vyprojektována před více než dvěma dekádami, kdy byl internet ještě v plenkách. Na kosmickou stanici se vydala v roce 2008, přičemž využívá její síť a infrastrukturu NASA pro komunikaci s řídicím střediskem CCC (Columbus Control Centre).

Modernizace zajistí rychlejší komunikaci, která bude nezávislá na systémech NASA. Její další předností bude schopnost přenášet data pro více a více experimentů, což dovolí výzkumníkům na Zemi přístup k experimentům kdykoliv během následující dekády.

Zařízení ColKa bylo navrženo a vyrobeno britskými a italskými průmyslovými podniky, přičemž využívá komponenty z Norska, Belgie, Francie, Kanady a Německa. Některé z nich byly kvalifikovány v rámci programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems).

ColKa využije infrastrukturu EDRS vyvinutou v rámci partnerského projektu mezi ESA a Airbusem, a to jako součást snahy ESA o sdružení průmyslu kolem velkých programů, podpory technologického vývoje a získání ekonomického přínosu.

Know-how získané z návrhu, stavby a provozu zařízení ColKa bude klíčové pro komunikační vybavení ESA v rámci projektu Esprit, které je chystané pro základnu Gateway. Ta se bude od Země nacházet v tisíckrát větší vzdálenosti, než je Mezinárodní kosmická stanice.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.