Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kontrakt pozvedá systém EGNOS na vyšší úroveň

Kontrakt pozvedá systém EGNOS na vyšší úroveň

20.7.2017

Kontrakt pozvedá systém EGNOS na vyšší úroveň

ESA podepsala kontrakt s firmou Thales Alenia Space na modernizaci evropské infrastruktury EGNOS pro zpřesňování družicových navigačních systémů. Jde o další potvrzení kritické důležitosti satelitní navigace na starém kontinentu.

Navržená ESA a využívaná evropskou GNSS agenturou GSA (Galileo Supervising Authority), služba EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) zvyšuje přesnost navigačního signálu amerických družic GPS nad většinou evropského území. Zároveň poskytuje nepřetržitou a spolehlivou informaci o „integritě“ signálu GPS.

Síť pozemních monitorovacích stanic v celé Evropě slouží k nezávislému měření GPS signálu. Je tak možné počítat korekce a okamžitě je přes trojici geostacionárních družic předávat uživatelům.

Výsledkem je, že systémem EGNOS vylepšené signály mají garanci toho, že splňují extrémně přísné standardy na kvalitu, které stanovila organizace ICAO (International Civil Aviation Organisation). Tyto adaptovala Evropa skrze organizaci Eurocontrol (European Organisation for the Safety of Air Navigation).

Ředitel programu Galileo a s navigací spojených aktivit V ESA Paul Verhoef podepsal kontrakt v ústředí ESA v Paříži s viceprezidentem firmy Thales Alenia Space France Philippem Blattem.

ESA provádí prokuru systému „EGNOS Version 2.4.2“ na základě dohody s GSA, kterážto dohlíží jak na EGNOS, tak na evropský družicový systém Galileo.

Během vývoje vzniknou hned dvě aktualizované verze systému EGNOS: EGNOS V2.4.2I a EGNOS V2.4.2A.

Tyto verze vyřeší různé otázky týkající se zastaralosti, které souvisejí se Ústřední zpracovatelskou službou EGNOS, která sídlí ve francouzském Toulouse. Ta generuje korekce a informace o integritě, které jsou následně předávané na celý evropský kontinent. Aktualizované verze mají zajistit kontinuitu služeb EGNOS do budoucna. A to včetně služeb majících vliv na bezpečnost a životy, což je neustále rostoucí komunita uživatelů.

Nový kontrakt obsahuje modernizaci a vylepšení Ústřední zpracovatelské služby, což zahrnuje modifikace algoritmů, optimalizovaný kvalifikační proces, záruku plné kompatibility s požadavky na vývoj kritických softwarových služeb, ověřovací služby od začátku do konce zahrnující i trojici geostacionárních družic a v neposlední řadě zajištění souladu s novou sadou technických požadavků a mezinárodních standardů.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.