Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kontrakt na výrobu družice Altius určené k monitorování ozónu

Kontrakt na výrobu družice Altius určené k monitorování ozónu

5.2.2020

Kontrakt na výrobu družice Altius určené k monitorování ozónu

ESA udělila kontrakt na výrobu družice Altius společnosti QinetiQ. Tato nová mise bude měřit koncentrace stratosférického ozónu s vysokým vertikálním rozlišením, stejně jako profily dalších atmosférických stopových plynů.

Kontrakt v hodnotě 75 mil. euro byl podepsaný v minulých dnech v Nizozemí ředitelem programů dálkových průzkumů Země v ESA Josefem Aschbacherem a ředitelem firmy QinetiQ Space Erikem Masurem.

Mise původně vznikla na půdě Belgického institutu kosmické aeronomie.

S kontraktem v kapse povede QinetiQ konsorcium společností, mezi nimiž bude OIP Sensor Systems jako hlavní dodavatel přístroje družice. Dodavatelé budou z Belgie, Kanady, Lucemburska a Rumunska. Družice Altius bude připravena ke startu z Francouzské Guayany na konci roku 2023.

Ačkoliv ozónová díra nad Antarktidou se v posledních letech zotavuje, stále představuje vážný problém. A navíc je pochopení a monitorování zemské atmosféry s nárůstem skleníkových plynů podporujících klimatickou změnu jednou z největších výzev životního prostředí, kterým dnes lidstvo musí čelit.

Mise ALTIUS (zkratka z Atmospheric Limb Tracker for Investigation of the Upcoming Stratosphere) ponese přístroj, který bude pracovat v ultrafialovém, viditelném a blízkém infračerveném spektru. Bude měřit stratosférický ozón, stejně jako další atmosférické stopové plyny jako je oxid dusičitý a aerosoly, neboť mají přímý vliv na kvalitu ovzduší.

Jak už název mise napovídá, Altius nebude svá pozorování provádět směrem přímo dolů, ale bude studovat atmosféru na horizontu Země. Tato technika dovolí sledovat stopová plyny jako je třeba ozón v různých výškách s vysokým vertikálním rozlišením. Data se tak stanou cenným doplňkem těm, která získávají „dolů hledící“ mise jako jsou družice systému Copernicus Sentinel-5P, Sentinel-4 a Sentinel-5.

Ředitel kosmické divize společnosti QinetiQ Jim Graham komentuje: „Detailní monitorování stratosférického ozónu je důležité, přičemž má potenciál podpořit celou řadu operačních služeb, stejně jako dlouhodobého monitorování a vědeckého průzkumu atmosféry. To nám může přinést odpovědi na znepokojivé otázky týkající se zemské ochranné ozónové vrstvy. Stejně tak bude měřit skleníkové plyny, takže pomůže vytvořit definitivní atmosférické modely pro informovanější rozhodování.“

Josef Aschbacher k tomu pak dodává: „Jsme potěšeni, že jsme podepsali tento kontrakt a už se těšíme, až mise naplní svůj příslib. Družice Altius, která bude financována z větší části Belgií za pomoci Kanady, Lucemburska a Rumunska, je přitom vyvíjena v rámci programu ESA Earth Watch.”

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril