Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kontrakt na modernizaci pozemního segmentu systému Galileo

Kontrakt na modernizaci pozemního segmentu systému Galileo

10.9.2018

Kontrakt na modernizaci pozemního segmentu systému Galileo

Kosmický segment evropského navigačního systému Galileo se rozšířil na 26 družic a úvodní služba GIS (Galileo Initial Services) je nyní celosvětově dostupná. Nyní je na řadě pozemní infrastruktura, která systém řídí a která prochází odpovídajícím růstem.

ESA udělila nový kontrakt na rozšíření pozemního řídicího segmentu systému Galileo GCS (Galileo Control Segment). Tedy na součást systému zodpovědnou za monitorování a řízení všech družic na oběžné dráze. Zakázku získala firma GMV Aerospace and Defence ze Španělska.

Kontrakt podepsal na počátku září ředitel ESA pro navigaci Paul Verhoef a CEO GMV Jesús B. Serrano Martínez. Stalo se tak na ceremoniálu pořádaném španělským Ministerstvem pro vědu, inovace a univerzity. Přítomný byl i ministr a bývalý kosmonaut ESA Pedro Duque.

Segment GCS je umístěný v německém Oberpfaffenhofenu, přičemž jeho „horká záloha“ se nachází v druhém řídicím středisku systému Galileo v italském Fucino. Krom toho ovšem přesahuje do systému telemetrických, sledovacích a řídicích stanic (TT&C, Telemetry, Tracking and Control) rozmístěných na celé zeměkouli, které dovolují zůstat v trvalém spojení se všemi družicemi v konstelaci.

Kombinace těchto řídicích středisek plus stanic TT&C je kritický pro zajištění chodu systému Galileo na nejvyšší možné úrovni. Monitorují celkový stav konstelace, získávají telemetrii a předávají instrukce jedné každé družici. Stejně tak ovšem ze satelitů přijímají informace a pomocí Dopplerova efektu určují jejich přesnou pozici ve vesmíru. Za úkol mají identifikovat i případné drobné odchylky oběžné dráhy, jejichž výskyt by mohl degradovat přesnost celého systému.

Pozemní řídicí segment GCS byl navržený tak, aby docházelo ke zcela automatickému provádění rutinních operací. Stejně tak obsahuje prvky podporující analýzu letové dynamiky, provoz konstelace z krátkodobého hlediska a navíc též přípravu operací.

První prací realizovanou v rámci kontraktu s GMV Aerospace and Defence je inventarizace veškerých nezbytných aktivit pro modernizaci GCS jakožto součást fáze operačního využití systému Galileo.

K práci patří modernizace systémové architektury pro řízení konstelace až 41 družic Galileo, aktualizace přesluhujících prvků stávajícího systému, zlepšení operačních parametrů spojených s poskytováním služeb a přidáním, nové, druhé, stanice TT&C. Ta se bude nacházet v Kourou (Francouzská Guayana).

Integrace, kvalifikace, nasazení a migrace do operační služby jednotlivých segmentů modernizovaného systému GSC bude probíhat v následujících třech letech.

Celý proces přitom musí proběhnout při zachování souladu s dalšími segmenty celého systému Galileo. Jde například o segment GMS (Galileo Mission Segment) dohlížející na služby systému Galileo, externí řídicí střediska, která zodpovídají za aktivaci družic po startu a testování na oběžných drahách a též výrobce družic i jejich navigačního vybavení (OHB System AG z Německa a Surrey Satellite Technology Ltd z Velké Británie).

ESA zadala celou práci ze svého titulu dohledu nad nasazením systému Galileo, návrhu a vývoji jeho budoucích modernizací a technického vývoje infrastruktury na základě pověření Evropské komise, která je vlastníkem systému Galileo.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.