Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kontrakt, který pošle družici Biomass do vesmíru

Kontrakt, který pošle družici Biomass do vesmíru

14.11.2019

Kontrakt, který pošle družici Biomass do vesmíru

ESA a Arianespace podepsaly kontrakt, který zajišťuje cestu na oběžnou dráhu družici Biomass z rodiny Earth Explorer. Start je plánovaný na rok 2022 na palubě nosiče Vega z kosmodromu ve Francouzské Guayaně. Mise bude dalším krokem vpřed při mapování uhlíku uloženého v lesích a jak toto množství mění v čase, například vinou odlesňování.

Jiné družice mohou sledovat, jak moc je zemský povrch pokrytý stromy. Ale mise Biomass toto monitorování posune na novou úroveň, neboť využije nový typ přístroje, který se dosud nikdy nevydal do vesmíru: syntetický aperturní radar v pásmu P.

Pásmo P je nejdelší vlnová délka dostupná pro dálkový průzkum Země. Z výšky přes 650 km nad zemským povrchem bude družice díky jejímu využití schopná „vidět“ skrze pokryv z listí a měřit výšku lesa. Tato informace pak může být využita ke stanovení toho, kolik biomasy – a zprostředkovaně tak i uhlíku – je v lesích uloženo.

Lesy hrají kritickou roli v koloběhu uhlíku zachytáváním a ukládáním velkého množství atmosférického oxidu uhličitého.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher k tomu uvádí: „Všichni se obáváme klimatické krize. Víme přitom, jak důležité jsou lesy pro zdraví naší planety.“

Mapování lesní biomasy z vesmíru představuje skutečnou technickou výzvu, protože lesy jsou mimořádně komplexní struktury. A právě tento úkol stojí před družicí Biomass, která má pracovat nejméně pět let. Díky tomu bude svědkem několika růstových cyklů, což pomůže získat kritická data k lepšímu pochopení koloběhu uhlíku a o tom, kterak se mění naše lesní zdroje.

Mise by také měla podpořit důležité dohody Spojených národů týkající se redukce emisí díky odlesňování a degradaci lesů, stejně jako nabídne nové pohledy na ztrátu životaschopnosti lesů a biodiverzity.

Vědci také budou moci díky nové technologii mapovat topografii i v místech s hustou vegetací. Nebo mapovat podpovrchovou geologii v pouštních oblastech.

Díky kontraktu na vypuštění bude 1200 kilogramů těžká družice Biomass dopravena na oběžnou dráhu z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně. Stane se tak v říjnu 2022.

Ředitel Arianespace Stéphane Israël k tomu uvádí: „Jsme velmi pyšní na to, že budeme moci vypustit družici Biomass pomocí rakety Vega. Nosič Vega tak opět garantuje evropský přístup do vesmíru, což umožní ESA realizovat kritickou misi, z níž bude profitovat každý z nás. Změna klimatu představuje skutečnou výzvu.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril