Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kompletní loď Orion prochází testy před odesláním do Plum Brook

Kompletní loď Orion prochází testy před odesláním do Plum Brook

9.9.2019

Kompletní loď Orion prochází testy před odesláním do Plum Brook

V Kennedyho kosmickém středisku na Floridě byla 18. července poprvé představena první kompletní loď Orion. Po sestavení evropského servisního modulu (European Service Module, ESM) v Brémách a adaptéru pro modul posádky plus modulu pro posádku (Crew Module, CM) v USA byly všechny tři části lodi integrovány. Nyní je tak Orion o výšce dvoupatrového domku kompletní.

Během integrace byla propojena kabeláž a potrubí. Dále byly aktivovány elektrické systémy, přičemž první oživení nové lodi proběhlo 2. srpna. Technici nyní připojí na loď tepelný štít a připraví ji na přesun do střediska NASA Plum Brook Station v Ohiu, k němuž dojde v průběhu září.

V Plum Brook Station bude pokračovat testování, které má zajistit, že loď jako celek zvládne tvrdé podmínky kosmického prostředí. Těmito zatěžkávacími zkouškami už prošel samostatný prototyp modulu ESM, ale nyní je to poprvé, co kompletní loď určená k letu k Měsíci projde teplotně-vakuovým a elektromagnetickým testováním.

Počátkem příštího roku se pak celá loď Orion vrátí do Kennedyho kosmického střediska, aby se zde připravila na bezpilotní let kolem Měsíce.

Mezitím probíhají zkoušky kvalifikačního modelu pohonného systému, který je umístěný v zařízení NASA na White Sands. Test 6. srpna simuloval scénář „nouzové navedení na oběžnou dráhu“, k němuž by došlo ve chvíli, kdy horní stupně rakety SLS nazvaný ICPS (Interim Cryogenic Propulsion Stage) nebude schopný dopravit kosmickou loď na stanovenou dráhu k Měsíci.

Orion se pak oddělí od stupně ICPS zážehem svých motorů, přičemž modul ESM navede loď na bezpečnou, byť toliko dočasnou oběžnou dráhu. Posádka a řídicí středisko se pak budou moci rozhodnout, zdali pokračovat v misi jiným způsobem, nebo se předčasně vrátit na Zemi. V rámci alternativní misi bude Orion a jeho posádka stále schopen splnit některé cíle letu – i když se dráha a primární cíl změní.

Během testu zažehli technici současně hlavní motor Orionu na ESM, stejně jako osm menších pomocných motorů. Dále pak byly během zkoušky průběžně zapínány jednotlivé motory orientačního systému RCS (Reaction Control System), aby bylo možné prověřit změnu polohy lodi a celkovou schopnost pohonného systému reagovat na různé situace.

„Pro tlakový systém, a to včetně nádrží pohonných látek, ventilů a dalších komponent, to byl dosud nejnáročnější test,“ uvádí výkonný manažer programu Orion Josh Freeh v Glennově výzkumném středisku NASA. „Na tuto zkoušku jsme se připravovali mnoho měsíců.“

„Test na White Sands nám velmi pomohl lépe pochopit a řídit pohonný systém servisního modulu,“ doplňuje projektový manažer pro kvalifikační model ESM Jim Withrow. „Tento zážeh byl jedním z dlouhé řady simulací nouzových režimů a extrémních podmínek, které jsme dosud provedli a které chystáme na příští měsíce.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.