Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kolik vody je používáno pro zavlažování?

Kolik vody je používáno pro zavlažování?

12.9.2018

Kolik vody je používáno pro zavlažování?

Nasytit rostoucí globální populaci začíná představovat zásadní problém, ovšem snaha o vypěstování dalších potravin začíná narážet na omezené zásoby čisté vody. Nový výzkum ukazuje, jak s pomocí měření vlhkosti půdy z vesmíru můžeme lépe zjišťovat, jak moc vody je používáno v zemědělství. To má pak potenciál pomáhat farmářům při řízení spotřeby.

Odhaduje se, že zavlažování v současnosti spotřebovává přibližně 70 procent světových zásob čisté vody. Zřejmě jde i o největší lidský zásah do koloběhu vody.

Narůstající poptávka po potravinách společně s klimatickými změnami budou bezesporu tlačit spotřebu ještě výše.

Proto je nezbytně nutné přesně vědět, kolik vody je použito k zavlažování jednotlivých rostlin před tím, než farmáři a politici přijmout odpovídající opatření k zachování tohoto kritického zdroje. V místech s již dnes omezenými vodními zdroji je pak tento úkol mnohonásobně důležitější.

Informace týkající se množství vody využívané k zavlažování jsou v některých částech světa velmi dobře dostupné. Nicméně stále zůstává mnoho oblastí, odkud nejsou k dispozici informace vůbec žádné.

Ovšem pokud požádáme o pomoc družice, můžeme najít řešení, které nám poskytne globální odpověď.

Nedávno publikovaná studie řeší nový přístup ke kvantifikaci zavlažování za použití družic monitorujících vláhu v povrchu zemském. Jde třeba o misi ESA SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity).

Luca Brocca z italského Institutu pro geohydrologickou ochranu CNR k tomu uvádí: „Jako první krok objasňující možnosti využití těchto družicových pozorování jsme vytipovali devět různých oblastí v USA, Evropě, Africe a Austrálii.“

„Vzali jsme data ze čtyř misí, které sledují vlhkost v půdě a byli jsme schopni změřit množství vody použité pro zavlažování během dvou po sobě jdoucích měření vlhkosti z vesmíru.“

Kromě družice ESA SMOS byla použita data z mise NASA SMAP (Soil Moisture Active Passive), z pokročilých přístrojů na satelitech organizace Eumetsat MetOp a pokročilého mikrovlnného skeneru japonské JAXA na misi NASA Aqua.

„Jde jen o první krok, ale už nyní očekáváme data s lepším rozlišením dodaná družicemi GMES/Copernicus Sentinel-1 a Sentinel-2, což výrazně rozšíří možnosti této metody.“

Ač je potřeba ještě další výzkum, studování vlhkosti v půdě má skutečný potenciál pro monitorování využití vody v zemědělství. Důležitost znalosti situace je přitom kritická, protože poptávka po vodě roste a v mnoha částech světa je reálná šance, že se jí brzy přestane dostávat.

Odborná práce týkající se podobného výzkumu a provedená pod záštitou TU Wien a KU Leuven nyní prochází recenzním řízením.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.