Česky English

Úvodní stránka Aktuality Klima z vesmíru – umělecké klání

Klima z vesmíru – umělecké klání

29.11.2018

Klima z vesmíru – umělecké klání

Jste umělcem, který se zajímá o dálkový průzkum Země a o klima? Líbila by se vám tříměsíční tvůrčí návštěva ve středisku ESA ve Velké Británii? Pak máte šanci, pokud vstoupíte do soutěže „Climate from Space“ (Klima z vesmíru) před 31. prosincem.

ESA hledá kreativního umělce, který dokáže zaujmout veřejnost ohledně množství klimatických dat neustále získávaných družicemi dálkového průzkumu Země.

Vítězi bude nabídnuta tříměsíční placená příležitost k vyvinutí originálního uměleckého konceptu v rámci Klimatické kanceláře ESA, která se nachází ve středisku ECSAT (European Centre for Space Applications and Telecommunications) v britském Harwellu.

Finální umělecké dílo bude vystavené na mezinárodním „Sympóziu živá planeta“ v italském Miláně v květnu 2019. Použito bude pro komunikaci tématu sledování klimatu z vesmíru.

Vítěz klání bude spolupracovat s Klimatickou kanceláří, která vede iniciativu CCI (Climate Change Initiative). Jde o výzkumný program, který generuje dlouhodobá klimatická data založená na družicových sledováních polárního ledového příkrovu, oceánských proudech, požárech v přírodě a dalších aspektech zemského systému.

Tato práce pomáhá posunout naše klimatické znalosti a podporuje Rámcovou konvenci Spojených národů o klimatické změně – tedy mezinárodní těleso, které zapracovává globální klima do politických rozhodnutí.

Hlavní myšlenkou projektu je přitom jít dále než vědci a využít umění k oslovení mnohem většího záběru, aby byla získána větší představa o změně klimatu.

„Věda a umění představují v obou případech lidské pokusy pochopení světa kolem nás. Chceme jít za vědecké tabulky a grafy a ve spolupráci s talentovanými umělci zasáhnout širší veřejnost. Naším cílem je informovat ji o současném chápání dynamických změn, kterými prochází naše planeta,“ vysvětluje vedoucí Klimatické kanceláře ESA Pascal Lecomte.

Do klání se mohou zapojit profesionálové nebo začínající umělci, kteří chtějí sdílet originální umělecké koncepty na téma sledování klimatu z vesmíru. Otevřené je všem z členských států ESA. Zájemci musí mít nejméně 18 let, aby se mohli přihlásit.

Další informace se dozvíte na webové stránce soutěže, kam také lze zaslat návrh své umělecké prezentace. Přitom může mít formu ilustrace, grafiky, filmového nebo zvukového záznamu. Uzávěrka je ve 12:00 h GMT (13:00 h středoevropského času) dne 31. prosince 2018.

Komise složená z umělců a zástupců ESA zhodnotí každé představené dílo z hlediska kreativity, úrovně a relevance. Vítěz pak bude vyrozuměn dne 25. ledna 2019.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.