Česky English

Úvodní stránka Aktuality Jurské jezero

Jurské jezero

13.2.2019

Jurské jezero

Den Svatého Valentýna už klepe na dveře, takže dnes přinášíme unikátní družicový snímek jezera ve tvaru srdce, které se nachází v Argentině. A podobně jako sama láska, i toto je speciální.

Snímek pořídila družice systému Copernicus Sentinel-2 dne 7. července 2018. Zachycuje přitom jedno z nejprapodivnějších jezer na světě: jmenuje se Strobel, ale známé je též jako „Jurské jezero“. Toto vzdálené a relativně nedotčené jezero se nachází v Patagonské stepi a je napájeno vodami Rio Barrancoso. A zatímco krajina může vypadat nepřátelsky, křišťálově čisté vody jezera jsou podivně plodné: jsou domovem jedněch z největších pstruhů duhovitých na světě. Zřejmě právě tyto obří ryby stojí za přezdívkou „Jurské jezero“.

Zatímco obří ryba nemusí být na každém seznamu přání ke Dni Svatého Valentina, prostředí tohoto jezera je unikátní. Podobně jako má unikátní místo Země ve Sluneční soustavě, které jí umožňuje hostit život. Skutečnost, že Země je bohatá na floru a faunu, je bez debaty, ale zároveň se naše planeta rychle mění. Částečně je to dáno lidskou aktivitou, která vytváří tlak na přírodní zdroje a způsobuje klimatickou změnu.

Družice nám umožňují chápat a monitorovat průběh těchto změn, takže můžeme přijímat zodpovědná rozhodnutí chránící náš svět pro budoucí generace a pro další druhy, které s námi obývají tuto speciální planetu.  Monitorování odlehlých a unikátních prostředí jako je toto jezero, považujeme za nesmírně důležité. Družice ze svého „nadhledu“ ve vesmíru mohou systematicky snímkovat a měřit křehké ekosystémy, k nimž by jinak byl obtížný přístup. A navíc mají satelity ještě jednu výhodu: mohou bdít nad celou planetou.

Podobně jako láska, kterou mám pro druhé, tak láska, kterou máme k naší mateřské planetě, a všem jejím nečekaným rysům, si zaslouží být oslavována na Den Svatého Valentina. Stejně jako každý jiný den.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril