Česky English

Úvodní stránka Aktuality Jean-Marie Luton (1942 – 2020)

Jean-Marie Luton (1942 – 2020)

23.4.2020

Jean-Marie Luton (1942 – 2020)

Ve věku 77 let zemřel 16. dubna 2020 Jean-Marie Luton. V letech 1990 až 97 byl čtvrtým generálním ředitelem ESA. Coby francouzský letecko-kosmický inženýr působil během své pozoruhodné kariéry na několika důležitých pozicích. Navždy zůstane důležitou postavou nejen pro ESA, ale také pro širší evropskou kosmickou komunitu.

Jean-Marie Luton se narodil 4. srpna 1942 ve francouzském Chamalières nedaleko Clermont-Ferrand. Po dokončení studií techniky na Ecole Polytechnique v roce 1961 nastoupil do aeronomického oddělení Francouzského národního výzkumného institutu, střediska CNES (Centre National de la Recherche Scientifique). Zde se zapojil do geofyzikálního výzkumu a experimentu na družici NASA OGO-6.

V roce 1971 se stal speciálním výzkumným poradcem francouzské kosmické agentury CNES, která byla založena o dekádu dříve. Ve stejném roce ho ke spolupráci přizvalo i francouzské Ministerstvo průmyslového a vědeckého vývoje. Zde se podílel na evropských vyjednáváních, které ustanovily rámec Evropské kosmické konferenci – a ta pak vedla k založení ESA v roce 1975. Stála na základech předcházejících organizací ESRO a ELDO.

V roce 1974 byl Jean-Marie Luton jmenovaný vedoucí divize výzkumných programů v CNES. Krátce poté se stal vedoucím divize plánování a vývoje, pak v roce 1978 programovým ředitelem organizace. V roce 1984 byl jmenovaný náměstkem generálního ředitele. V této pozici byl zodpovědný za vztahy s vládními autoritami, vztahy mezi CNES a pobočkami a za finanční plánování.

Jako francouzský delegát v Radě ESA byl též členem administrativního a finančního výboru ESA. Stejně tak zastupoval CNES na valných hromadách Arianespace (první komerční kosmické dopravní společnosti na světě, která byla založena 26. března 1980 – před čtyřiceti lety).

V květnu 1987 nastoupil do francouzské společnosti Aerospatiale jako ředitel kosmických programů v divizi strategie a kosmických systémů. Následně byl v únoru 1989 jmenovaný generálním ředitelem CNES. V říjnu 1990 ovšem CNES opouští, aby se stal generálním ředitelem ESA coby nástupce profesora Reimara Lüsta.

Během působení Jeana-Marie Lutona na postu generálního ředitele realizovala ESA několik mimořádně úspěšných vědeckých misí. V devadesátých letech byly realizovány výpravy sluneční sondy Ulysses, družice ISO (Infrared Space Observatory) a observatoře SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Ve stejné době vynesla raketa Ariane 4 do vesmíru družice Meteosat-5 a -6, stejně jako ERS-1 a -2. V roce 1992 pak na ministerské radě ESA v Granadě byl rozjetý vývoj družice Envisat a ve spolupráci s organizací Eumetsat začaly projekty satelitů MetOp a MSG (Meteosat Second Generation).

Evropští kosmonauti, kteří se přidali do Oddílu evropských astronautů (European Astronaut Corps), se koncem devadesátých let podíleli na samostatných misích raketoplánů nebo na jejich výpravách s laboratoří Spacelab. Mimo jiného vypustili vědeckou platformu Eureca, zajišťovali servis Hubbleova kosmického teleskopu nebo mise na orbitální stanici Mir, které byly přípravou na budování ISS.

Mezi výzvami, kterým v té době musel Jean-Marie Luton jako generální ředitel ESA čelit, byly dvě mimořádné: šlo o reorientaci dvou důležitých programů Columbus a Hermes, k čemuž došlo na ministerské radě ESA v Mnichově v roce 1991, a selhání rakety Ariane 5 při premiérovém letu v roce 1996. Agentura v návaznosti na to musela projít zásadním transformačním procesem, který vedl k redukci počtu zaměstnanců.

Ke světlejším okamžikům pak patřila ministerská rada ESA v Toulouse v roce 1995, která obnovila zájem o evropské kosmické úsilí. Ministři se shodli na financování evropského příspěvku k ISS a podepsali deklaraci ohledně vývoje laboratoře COF (Columbus Orbital Facility) a „kosmického náklaďáku“ ATV (Automated Transfer Vehicle) vynášeného raketou Ariane 5.

Zatímco Německo dokončovalo svůj proces znovusjednocení a Evropa směřovala k bližší integraci v rámci Maastrichtské dohody, ESA podepsala svoji první dohodu o spolupráci se Sovětským svazem. To připravilo cestu k bližší spolupráci s Ruskem po prosinci 1991 (rozpad SSSR) a založení trvalého zastoupení ESA v Moskvě v dubnu 1995. Spolupracující dohody byly následně uzavřeny s Rumunskem, Polskem, Portugalskem a Českou republikou, zatímco Finsko se v roce 1995 stalo čtrnáctou členskou zemí ESA.

Když se v červenci 1997 stal generálním ředitelem ESA Antonio Rodotà, Jean-Marie Luton se stal ředitelem společnosti Arianespace. V roce 2002 se pak stal ředitelem společnosti Starsem. V roce 2007 odešel do výslužby.

ESA vzdává hold památce Jean-Marie Lutona, jehož dílo je vysoce hodnoceno jeho následovníky a těmi, kdo měli tu čest pracovat s ním.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril