Česky English

Úvodní stránka Aktuality Japonsko vyslalo k ISS zásobovací raketu

Japonsko vyslalo k ISS zásobovací raketu

10.2.2011

Japonsko vyslalo k ISS zásobovací raketu Raketa se zásobami pro posádku na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byla vypuštěna 22.1.2011 z japonského vesmírného centra Tanegašima.

Japonsko vyslalo k ISS zásobovací raketu

Kounotori2

(Foto zdroj NASA)

Raketa se zásobami pro astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovala 22. ledna 2011 z japonského vesmírného centra Tanegašima. V sobotu o tom informovala agentura AFP. Raketa H-IIB, přezdívaná japonsky Kounotori 2 („bílý čáp"), dopraví na ISS pět tun materiálu. Kromě vody a potravin obsahuje náklad také přístroje pro výzkum.

Raketa měla odstartovat již ve čtvrtek 20. ledna, ale kvůli špatnému počasí byl start odložený. Modul opustil zemi v 06.37 SEČ. Na ISS dorazí ve čtvrtek.   Mezinárodní vesmírná stanice je v nyní jedinou vesmírnou stanicí, na níž dlouhodobě pobývají lidé. V současnosti tam pracuje šest astronautů.  Misi Expedice 26 velí Američan Scott Kelly. Spojené státy v posádce zastupuje také žena, Catherine Colemanová. Další tři členové týmu Alexandr Kaleri, Oleg Skripočka a Dmitrij Kondratěv pocházejí z Ruska. Evropskou vesmírnou agenturu  v misi reprezentuje Paolo Nespoli.  Šestičlenná skupina opustí ISS v březnu 2011. Astronauti opustili planetu Zemi 26. listopadu 2010.  Na provozu ISS se kromě Ruska, Spojených států, Japonska a Evropské unie podílí také Kanada.

 

Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.