Česky English

Úvodní stránka Aktuality Jak je každá z družic Galileo před startem testována

Jak je každá z družic Galileo před startem testována

24.8.2017

Jak je každá z družic Galileo před startem testována

Každá družice Galileo musí před cestou do vesmíru projít náročnou testovací kampaní, která zajistí její připravenost na start, vakuum a teplotní extrémy na oběžné dráze Země.

Každá družice tak putuje do unikátního místa v Evropě, kde je kontrolována její stoprocentní připravenost na start: jde komplex čistých místností o ploše 3000 metrů čtverečních, který se nachází v písečných dunách u holandského pobřeží. Zde najdeme veškeré vybavení nezbytné k testování všech aspektů kosmického letu.

Testovací středisko v Noordwijku – největší svého druhu v Evropě – je součástí hlavního technického centra ESA. Ovšem z větší části je udržováno a provozováno na komerční bázi pro ESA soukromou firmou za tímto účelem vytvořenou: European Test Services (ETS) B.V.

„Naše společnost byla založena v roce 2000 jako společný podnik dvou hlavních firem zabývajících se testováním družic, a to francouzské Intespace a německé IABG,” vysvětluje manažer programů podpory testů družice Galileo v ETS Pierre Destaing.

„Tento model přitom představuje obrovskou výhodu ve flexibilitě. Máme tu 30 až 35 pracovníků po celý rok, ovšem pokud je potřeba další síla navíc pro nějakou konkrétní kampaň, můžeme kdykoliv povolat výpomoc z našich mateřských firem.“

ETS je zodpovědná za podporu mnoha historických testovacích kampaní: včetně certifikací evropského dvacetitunového „kosmického náklaďáku“ ATV a největší světové civilní mise pro dálkový průzkum Země Envisat. Ovšem pokud hovoříme jen o množství, pak práce na testování družic Galileo představuje bezkonkurenčně největší výzvu.

ETS v dohledné době naplní svůj kontrakt s OHB System AG, který pokrývá testování 22 družic Galileo z řady FOC (Full Operational Capability). Tomu předcházely v rámci dřívějšího samostatného kontraktu zkoušky kvarteta družic Galileo řady IOV (In-Orbit Validation).

Přitom tlak na dodržování termínů byl značný, protože bylo nutné mít družice Galileo k dispozici včas pro dodržení „letového řádu“.

„Řízení dopravy je významnou částí této práce. V mnohé to připomíná Tetris,“ komentuje Pierre Destaing. „Máme plynulý proud družic Galileo, které k nám přichází, ovšem kromě nich potřebujeme odbavit další zařízení jako sondu BepiColombo chystanou k Merkuru, observatoř Solar Orbiter, detektor exoplanet Cheops a nakonec nejnovější meteorologickou družici MetOp. Máme přitom přesně daný počet testovacích stavů.“

„Největší výzvou je jednoznačně zajištění toho, aby měl ve správném čase každý projekt přístup do zařízení, které právě potřebuje. To vyžaduje komplikovanou logistiku a bezpečnostní opatření.“

Firma ETS dokázala vytvořit ve spolupráci s OHB System plynulý rytmus, kdy několik družic bylo neustále v zásobě a ve stejné době několik jiných procházelo aktivními testy.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.