Česky English

Úvodní stránka Aktuality Italské sucho viděné očima družic

Italské sucho viděné očima družic

31.8.2017

Italské sucho viděné očima družic

Navzdory vítaným srážkám z počátku září přetrvává ve střední Itálii sucho s abnormálně nízkou vlhkostí v půdě. Vědci používají i data z družic, aby zjistili více o stavu, který sužuje celou zemi.

Lesní požáry, nedostatek vody a miliardové škody (v eurech, pochopitelně) na zemědělství jsou jen některými důsledky letního sucha v Itálii – a to nezmiňujeme přetrvávající vedra. Zprávy o tom, že by v hlavním městě mohla být voda dokonce na příděl, upoutaly pozornost médií na celém světě.

Zatímco místní autority pracují na zvládnutí sucha, vědci obracejí své oči k nebi, aby nalezli odpovědi.

Družicová data o vlhkosti v půdě ukazují, že země v jižním Toskánsku je sušší než obvykle už od prosince 2016. Ačkoliv období sušší než normální jsou celkem běžná a vyskytují se pravidelně, stávající situace je unikátní svou intenzitou a trvalostí, což připomíná dřívější sucha v letech 2007 a 12.

„V prvních šesti měsících roku 2017 jsme zaznamenali méně než polovinu průměru srážek ve střední Itálii,“ uvádí Luca Brocca z italského Výzkumného institutu pro geohydrologickou ochranu při Národní výzkumné radě (IRPI-CNR).

„Kombinace nízkých srážek a vysokých teplot vedla k aktuálnímu suchu. Nyní budeme potřebovat významné množství srážek k tomu, abychom doplnili vodu, o kterou jsme v uplynulých osmi měsících přišli.“

IRPI-CNR monitoruje situaci kolem sucha za použití nového dlouhodobého globálně dostupného datového nástroje projektu ESA Soil Moisture CCI, která je schopen dodávat data v téměř reálném čase. Dataset vyvinula University of Technology TU Wien ve spolupráci s nizozemskou firmou VanderSat B.V. Již brzy bude k dispozici skrze službu CCCS (Copernicus Climate Change Service).

Itálie není jedinou zemí, která letos trpí letními suchy. Francie a Balkán jsou také extrémně vyschlé. Ale střední Itálie překonává zbytek Evropy díky abnormálně nízkým hodnotám vlhkosti půdy.

Data o vlhkosti půdy jsou sbírána družicemi měřícími mikrovlny odražené nebo emitované zemským povrchem. Intenzita měřených signálů přitom závisí na množství vody v půdě. Tato informace je důležitá pro vylepšení krátkodobých a střednědobých meteorologických předpovědí, stejně jako pro předpovídání nebezpečných událostí jako jsou povodně, záplavy nebo vlny veder.

Další senzory na družicích jsou schopné monitorovat průvodní efekty sucha, k nimž patří snižující se hladiny vody v jezerech.

Zhruba 30 kilometrů severozápadně od Říma je jezero Bracciano, které zaznamenalo významný pokles hladiny vody. Ustupující pobřeží je tak výrazné, že se stalo dobře patrné i na snímcích z optických družic. I když to na jedné straně znamená více plážového prostoru pro dovolenkáře, zároveň jde o indikátor klesající zásoby vody pro italské hlavní město.

Hladina vody v jezeře Bracciano je pečlivě monitorována místními úřady. Jenže v odlehlejších oblastech světa představují radarové družicové prostředky jediný smysluplný zdroj informací o stavu vody v jezerech. S nimi je pak možné snadněji řídit vodní zdroje.

Vědci budou pokračovat ve využití kosmických nástrojů při monitorování sucha v celé Evropě, stejně jako budou nabízet pomoc úřadům bojujícím s nedostatkem vody.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.