Česky English

Úvodní stránka Aktuality Hledají se nové nápady na misi třídy Earth Explorer

Hledají se nové nápady na misi třídy Earth Explorer

27.9.2017

Hledají se nové nápady na misi třídy Earth Explorer

Coby součást závazku ESA na realizaci nových družicových misí, které posunují naše chápání Země, mají přínos pro společnost a demonstrují inovativní kosmické technologie, je nyní otevřena výzva hledající nové nápady na misi třídy Earth Explorer.

Výzva zve vědce pracující na poli dálkového průzkumu Země k tomu, aby předložili ESA své nápady na „jubilejní“ desátou misi třídy Earth Explorer.

Naše planeta pracuje jako komplexní systém, který zahrnuje pozoruhodnou proměnlivost přírody. Ovšem lidská aktivita si vybírá svoji daň na mnohých těchto přírodních procesech.

Mise Earth Explorer jsou tradičně vytvářeny tak, aby odpovídaly na potřeby vědecké komunity v jejím rozkrývání různých aspektů systémů Země a v interakcích, které tmelí celý systém jako celek.

Hlavním cílem programu Earth Explorer je posunout vědu a technologie a zodpovědět na otázky, které mají přímé dopady na sociální záležitosti a kterým bude lidstvo čelit v následujících dekádách. Jde třeba o dostupnost potravin, vody, energie a zdrojů, o zdravotní péči nebo změny klimatu.

První čtyři mise ESA v rámci rodiny Earth Explorers (GOCE, SMOS, CryoSat a Swarm) nabídly nový pohled na naši dynamickou Zemi a jsou oceňovány jako pozoruhodný úspěch. Nejen, že dodávají data v očekávané kvalitě, ale v mnoha ohledech předčily očekávání a nabídly širokou paletu zajímavých a doplňujících výsledků výrazně rozšiřujících původní záměry mise. Příběh přitom dále pokračuje.

Družice Aeolus bude další vypuštěná mise třídy Earth Explorer, po níž budou následovat EarthCARE, Biomass a FLEX. A také do nich vkládaná očekávání jsou nemalá. Nyní pak dochází k vyhodnocování návrhu na devátou misi Earth Explorer.

ESA počítá se startem desáté mise třídy Earth Explorer v rozmezí let 2027 až 28. Proces navržení konceptu pro tuto budoucí misi začne zasláním dopisu zájmu (Letter of Intent), který musí být doručený do 15. prosince 2017.

Více informací o výzvě a o mechanismu dodání dopisu zájmu je k dispozici na webové stránce ESA Earth Observation Proposal Upload System.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.