Česky English

Úvodní stránka Aktuality Grónsko a Antarktida ztrácejí led šestkrát rychleji, než se očekávalo

Grónsko a Antarktida ztrácejí led šestkrát rychleji, než se očekávalo

12.3.2020

Grónsko a Antarktida ztrácejí led šestkrát rychleji, než se očekávalo

Podle výsledků nejnovější studie ztrácejí Grónsko a Antarktida ledovou pokrývku šestkrát rychleji, než v devadesátých letech. Tím se naplňuje nejhorší možný scénář vývoje klimatu dle Mezivládního panelu klimatické změny.

Zjištění publikované ve dvou samostatných studiích v časopise Nature ukazují, že Grónsko a Antarktida ztratily mezi lety 1992 a 2017 6,4 triliónů tun ledu. To vedlo ke zvýšení globální hladiny světového oceánu o 17,8 milimetru.

Z celkového nárůstu hladiny moří z tání polárního ledového pokryvu je zhruba 60 procent (10,6 mm) z Grónska a 40 procent (7,2 mm) z Antarktidy.

Kombinovaná roční ztráta ledu narostla šestinásobně za pouhé tři dekády: z 81 miliard tun ročně v devadesátých letech na 475 miliard tun po roce 2010. Což znamená, tání polárních ledovců je nyní zodpovědné za třetinu nárůstu hladiny moří.

Nová data jsou výsledkem práce 89 polárních vědců, kteří vytvořili dosud nejkomplexnější obraz ztráty ledu.

Studie IMBIE (Ice Sheet Mass Balance Inter-comparison Exercise), kterou vedl Andrew Shepherd z University of Leeds a Erik Ivins z laboratoře JPL (Jet Propulsion Laboratory) NASA srovnala a propojila data z jedenácti družic – včetně misí ESA ERS-1, ERS-2, Envisat a CryoSat a misí Evropské unie programu Copernicus Sentinel-1 a Sentinel-2 – aby studovala změny v objemu ledového příkrovu, jeho toku a gravitačním působení.

Díky datům zahrnujícím období tří dekád vytvořil tým souhrnný odhad čistého zisku nebo ztráty ledu v Grónsku a Antarktidě. Tedy hmotnostní bilanci.

Profesor Shepherd to vysvětluje: „Každý centimetr růstu mořské hladiny znamená větší zaplavení pobřeží a erozi břehu, což má vliv na životy lidí na celé planetě.“

„Pokud Antarktida a Grónsko budou pokračovat v kolejích nejhoršího možného scénáře klimatického oteplování, přispějí ke zvyšování hladiny světových moří do konce tohoto století 17 centimetry. Což by znamenalo, že zhruba 400 miliónů lidí bude do roku 2100 ohroženo pobřežními záplavami. Nejde přitom o nepravděpodobné události s malým dopadem; už dnes k nim dochází a mají pro pobřežní komunity devastující účinek.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher komentuje: „Zjištění IMBIE upozorňují na zásadní důležitost využití satelitních dat pro monitorování změn ledového pokryvu.“

„IMBIE je také prvotřídním příkladem toho, jak nejlepší vědecké týmy v Evropě a Spojených státech pracují společně, aby vyřešily některé z nejpalčivějších vědeckých otázek dnešní doby.“

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC, The Intergovernmental Panel on Climate Change) ve své nejnovější zprávě předpověděl, že hladina světového oceánu vzroste do roku 2100 o 60 centimetrů. Což bude znamenat riziko každoročních pobřežních záplav pro 360 miliónů lidí.

Ovšem studie týmů IMBIE ukázaly, že úbytek ledu z Antarktidy a Grónska roste rychleji, než dle dosavadních modelů. Průběh přesně kopíruje nejhorší možný scénář oteplování klimatu dle IPCC.

Profesorka glaciologie na Islandské univerzitě Guðfinna Aðalgeirsdóttir a vedoucí šesté hodnotící práce IPCC to komentuje: „Tým IMBIE přinesl čísla týkající se úbytku ledu v Grónsku a Antarktidě právě včas. Družicová pozorování jasně prokázala, že tání ledu a jeho úbytek z Grónska od počátku pozorování zrychluje.“

„Polární čepičky na Islandu zaznamenaly podobný úbytek ledu v posledních dvou letech, ovšem léto 2019 bylo v této oblasti velmi teplé a vedly k vyšším ztrátám ledu. Očekávám podobný nárůst v tempu odtávání Grónského ledu v roce 2019. Proto je důležité sledovat velké ledovce dlouhodobě, abychom byli schopni monitorovat každoroční nárůst hladiny moří.“

Téměř veškerý úbytek ledu z Antarktidy – a polovina ztrátu z Grónska – byla způsobena oceány, které rozpouštěly vnější části ledovců. Právě to vedlo k růstu tempa odtávání. Zbytek úbytku ledu v Grónsku jde na vrub zvyšování teploty vzduchu, který rozpouští ledovou pokrývku na povrchu.

IMBIE je podporována programem ESA EO (Earth Observation) Science for Society a iniciativou ESA CCI (Climate Change Initiative), které vytvářejí přesné a dlouhodobé datové sady z družicových informací pro 21 základních klimatických proměnných tak, aby bylo možné charakterizovat vývoj zemského systému.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.