Česky English

Úvodní stránka Aktuality GNSS spatial data collection for mapping

GNSS spatial data collection for mapping

14.6.2011

GNSS spatial data collection for mapping Ministerstvo dopravy České republiky ve spolupráci se Sdružením pro dopravní telematiku, Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním a hl. m. Prahou pořádá již 7. mezinárodní workshop GUF s názvem „GNSS spatial data collection for mapping“, zaměřený na využití globálních družicových navigačních systémů pro sběr dat pro potřeby mapování.

Datum konání: 14. června 2011

Místo konání: Budova budoucího sídla GSA, Janovského 2, Praha 7

Dne 14. června 2011 se v prostorách budoucího sídla Evropské agentury pro GNSS v Praze  konal již 7. mezinárodní workshop Galileo User Forum, který byl po předchozích tématech zaměřen na Sběr dat pro potřeby mapování. Workshop pořádalo Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním a Sdružením pro dopravní telematiku a hl.m. Prahou.

Zeměměřictví bylo jedním z prvních oborů, které začaly využívat služeb GNSS. V návaznosti na rozvoj geografických informačních systémů (GIS) se GNSS staly jedním z hlavních zdrojů primárních dat. Zásadním limitujícím faktorem při sběru dat pro potřeby mapování je však míra neurčitosti v určení polohy, proto byly vybudovány systémy poskytující korekce k signálům GNSS. Současnou výzvou je integrace těchto systémů do celoevropské funkční struktury, rozšíření počtu systémů, pro něž jsou korekce poskytovány a hledání nových aplikací, kde by přesnější určení polohy mělo pro uživatele vysokou přidanou hodnotu.

Sběr prostorových dat hraje klíčovou roli i v komplexních službách, kdy jsou prostorová data z GNSS promítána nad daty dálkového průzkumu Země (družicové či letecké snímky). Jedná se například o rychlé mapování v případě mimořádných situací. Pomocí GNSS mohou být nejen navigovány záchranné týmy, ale rovněž jimi lze mapovat zájmová místa.

Cílem workshopu GUF bylo vést odbornou diskusi mezi koncovými uživateli a evropskými institucemi odpovědnými za rozvoj družicové navigace. Na základě diskusí formulovali účastníci workshopu společná stanoviska a doporučení z oblasti sběru prostorových dat pro mapování, která by měla být zohledněna při rozvoji systémů Galileo a EGNOS a jejich zavádění do praxe.

V současné době se stále snažíme získat souhlas přednášejících s publikací jejich příspěvků na webových stránkách workshopu. Většinu přednášek si však můžete stáhnout již nyní, stejně jako program workshopu.

 

Pozvánku a program workshopu najdete zde

Prezentace z workshopu ve formátu PDF najdete zde 

Závěry a doporučení z tohoto workshopu najdete zde

 

 

 

Autor: Václav Šimice   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.