Česky English

Úvodní stránka Aktuality GMES ve východní Evropě

GMES ve východní Evropě

15.5.2012

GMES ve východní Evropě Jak se evropský program GMES (Global Monitoring for Environment and Security) blíží své operační fázi, přicházejí na přetřes jeho přínosy a ekonomický potenciál pro východní Evropu. Nejinak tomu bylo na konferenci, která se konala v rumunské Bukurešti.

V létě roku 2010 způsobily silné deště rozsáhlé záplavy v severním a východním Rumunsku. Více než dvě desítky lidí přišly o život a stovky domů bylo zničeno. Poškozeny byly tisíce hektarů polí, lesů a pastvin.

Tehdy přišel ke slovu systém SAFER: nouzová reakční služba programu GMES. Ta využívá data z družic dálkového průzkumu Země a na jejich základě poskytla civilním úřadům v téměř reálném čase mapy rozsahu přírodní katastrofy.

Ve východní Evropě je GMES aktivní již několik let: identifikuje zdroje znečištění v Černém moři, poskytuje mapovací služby při sesunech půdy v Bulharsku a monitoruje biodiverzitu v chráněných oblastech Rumunska.

Ta jsou přitom jen některé z příkladů, které byly počátkem května prezentované v rámci konference „GMES: New Opportunities for Eastern Europe“ (GMES: nové příležitosti pro východní Evropu). Dvoudenní akce se konala v Bukurešti v Rumunsku: tedy v nejnovějším členském státě ESA.

Konference se zaměřila na zvýšení povědomí o programu GMES a jeho přínosech pro životní prostředí, bezpečnost a komerční příležitosti mezi východoevropskými zeměmi – zvláště pak mezi dvanácti novými členskými státy ESA.

Jakmile se v roce 2014 GMES přesune k výzkumné a vývojové fáze do oblasti operační, získají politici přístup ke spolehlivým, včasným a přesným informacím o stavu životního prostředí, o stavu a vývoji klimatických změn nebo o aktuálních bezpečnostních hrozbách.

Program výrazně rozšíří a zlepší své služby díky nacházející řadě družic Sentinel, která byla vyvinuta speciálně pro naplnění operačních potřeb GMES. Společně s daty získanými přímo v terénu zajistí satelity Sentinel přísun neustálého toku dat a informací k uživatelům.

Na úvod bukurešťské konference vystoupit prezident rumunské Národní rady pro vědecký výzkum Dragos Ciuparu a hovořil o narůstající důležitosti dat z dálkového průzkumu Země nejen v Rumunsku, ale také ve dvanácti nových členských státech EU.

Vyjádřil zároveň potřebu zajistit právě pro nové členské země EU lepší přístup k datům z GMES a nutnost zvýšení užitné hodnoty pro vytváření malých a středních firem.

Na pořadu dne bylo také probrání ekonomických přínosů programu GMES, které jsou nyní odhadované na čtyři až dvanáct euro na každé jedno investované euro.

GMES se má stát nejen aktivátorem nových obchodních příležitostí, tvůrcem pracovních míst, zdrojem nových příjmů a ekonomického růstu, ale má také vést k významným úsporám na národních i regionálních úrovních.

Služby GMES pomohou ušetřit nemalé prostředky díky lepšímu využívání přírodních zdrojů a zvýšení efektivity při zvládání mimořádných situací.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.