Česky English

Úvodní stránka Aktuality Galileo zajistil evropskou pozici v historii

Galileo zajistil evropskou pozici v historii

30.4.2013

Galileo zajistil evropskou pozici v historii Nové éra evropské družicové navigace si zapsala další důležitý mezník: poprvé byla přesně stanovena poloha objektu za využití čtyři satelitů Galileo, které jsou aktuálně k dispozici ve vesmíru.

Tento základní krok potvrdil, že systém Galileo funguje tak, jak bylo plánováno. Pro stanovené přesné pozice ve trojrozměrném prostoru jsou totiž zapotřebí minimálně právě čtyři družice. První dvě se přitom dostaly na oběžnou dráhu v říjnu 2011, druhý pár následoval o rok později.

„Jakmile jsme dokončili testování dvou nejnovějších družic, zaměřilo se naše úsilí v posledních týdnech na generování navigačních vět a jejich zachytávání pomocí pozemních přijímačů,“ vysvětluje manažer systému Galileo v ESA Marco Falcone.

První zaměření zeměpisné výšky a šířky stejně jako nadmořské výšky proběhlo v Navigační laboratoři v technickém srdci ESA, ve středisku ESTEC v nizozemském Noordwijku. Stalo se tak 12. března a bylo dosaženo přesnosti 10 až 15 metrů. Šlo o očekávanou hodnotu vzhledem k tomu, že zatím byla rozmístěna jen velmi omezená infrastruktura.

Zaměření přitom proběhlo výhradně s pomocí evropské infrastruktury: týkalo se jak družic ve vesmíru, tak obou řídicích středisek systému v Itálii a v Německu, které jsou propojené do globální sítě s pomocí dalších pozemních stanic na evropských územích.

„Dnešní test měl dvojnásobnou důležitost: historickou a technickou,“ vysvětluje projektový manažer systému Galileo v ESA Javier Benedicto. 

„Z historického pohledu to bylo vůbec poprvé, co byla Evropa schopná stanovit pozici čehokoliv pouze s pomocí svého nezávislého navigačního systému Galileo.“

„Z technické perspektivy je pak generování a využití navigačních vět systému Galileo základním krokem pro úplné ověření funkčnosti systému před tím, než bude přikročeno k jeho plnému rozmisťování před koncem letošního roku.“

Protože jsou dnes na oběžné dráze k dispozici jen čtyři družice, je současná konstelace Galileo viditelná z jednoho místa jen maximálně dvě až tři hodiny denně. Čím více satelitů bude k dispozici, tím tato doba poroste – stejně jako s tím, jak bude k dispozici větší množství pozemních stanic. Počítá se, že první služby bude Galileo moci začít poskytovat na konci roku 2014.

Protože zatím probíhá jen testovací ověřování, mohou uživatelé zaznamenat výpadky v navigačním signálu. V následujících měsících budou navigační věty vylaďovány tak, aby co nejlépe propojovaly systémový čas Galilea (Galileo System Time) a koordinovaný univerzální čas (Coordinated Universal Time, UTC). Tím bude systém Galileo připravený pro aplikace vyžadující maximální časovou přesnost, stejně jako bude umožněna interoperabilita s GPS. Kromě toho budou v pozdějších fázích vysílané ionosférické parametry pro každého uživatele frekvencí.

Definiční fázi stejně jako vývoj a ověřování na oběžné dráze má v rámci programu Galileo na svých bedrech ESA. Financována je jak z rozpočtu ESA, tak z rozpočtu Evropské unie.

Plná operační kapacita FOC (Full Operational Capability) je pak řízena a financována výhradně z prostředků Evropské komise. Komise a ESA přitom podepsaly delegační dohodu, díky níž ESA funguje jako pověřený zástupce Evropské komise.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.