Česky English

Úvodní stránka Aktuality Firma Thales Alenia Space povede stavbu mise za tajemstvím fotosyntézy

Firma Thales Alenia Space povede stavbu mise za tajemstvím fotosyntézy

21.1.2019

Firma Thales Alenia Space povede stavbu mise za tajemstvím fotosyntézy

ESA uzavřela nový kontrakt s firmou Thales Alenia Space, která tak bude stát v čele konsorcia stavějícího novou misi věnující se výzkumu fotosyntézy: FLEX.

Z výšky 800 km nad Zemí má tato novátorská mise sbírat informace o stavu světového rostlinstva měřením slabé záře, kterou vydávají při přeměně oxidu uhličitého a slunečního světla na energeticky bohaté sacharidy.

Fotosyntéza je jedním ze základních procesů na Zemi, na níž je navíc život zcela závislý. Zatímco většina z nás o tomto procesu slyšela, většina zřejmě vůbec netuší, že rostliny během růstu emitují slabý florescentní signál.

Důležité je, že signál, který je lidskému oku neviditelný, se mění podle stavu životního prostředí rostliny a tak podle její vlastní kondice. Pokud je tedy měřený, dá se z něj odvodit více o zdravotním stavu nebo poškození rostlinstva.

Mise FLEX (Fluorescence Explorer) je další družicí z kategorie Earth Explorer. Jejím úkolem bude detekovat a měřit toto slabé záření přímo z vesmíru.

Shromážděné informace pomohou zlepšit naše znalosti o tom, jak se uhlík přemisťuje mezi rostlinami a atmosférou a jak fotosyntéza ovlivňuje koloběh uhlíku a vody.

Mise nám také nabídne lepší pohled na stav rostlinstva, což je obzvláště důležité kvůli narůstající populaci na Zemi. To zvyšuje nároky na produkci rostlinné a živočišné stravy.

Měření slabého záření rostlin z vesmíru představuje skutečnou výzvu, ovšem celý program ESA Earth Explorer je postavený tak, aby podobné výzvy řešil zkoušením nových technologií a technik, které mohou být využité k získávání kritických informací pro zaplnění mezer v našem vědeckém chápání zemských procesů.

Družice FLEX ponese spektrometr pro sledování flurescence nazvaný Floris, který bude mapovat fluorescenci kolem celé zeměkoule a kvantifikovat fotosyntetickou aktivitu, stejně jako poškození rostlinstva.

Již dříve byl podepsaný kontrakt s italskou firmou Leonardo, které navrhne, vyrobí a otestuje přístroj Floris.

Aktuálně podepsaná smlouva dělá z firmy Alenia Space hlavního kontraktora družice. Stejně tak ovšem bude dohlížet na vývoj přístroje Floris firmou Leonardo.

Manažer mise FLEX v ESA Anders Elfving k tomu uvádí: „Leonardo vyvíjí přístroj Floris už více než dva roky na základě kontraktu s ESA.“

„V rámci trojstranné dohody jsme nyní zařadili zodpovědnost za přístroj pod kontrakt vývoje celé družice realizovaný firmou Thales Alenia Space.“

„Včasné dokončení celého procesu je možné jen díky efektivní spolupráci všech tří stran a vytváří dobrý startovací bod pro plnou implementaci mise.“

Družice FLEX bude létat na oběžné dráze v tandemu s jednou z družic série GMES/Copernicus Sentinel-3. Také u nich je Thales Alenia Space hlavním kontraktorem, což bude pro FLEX znamenat využití znalostí z optických a teplotních senzorů družic Sentinel-3 a navíc vytvořit integrovaný systém, který bude měřit zdravotní stav rostlinstva. Radiometry pro měření teploty moří a zemského pokryvu byly též vyvinuté společností Leonardo.

Start mise FLEX na palubě rakety Vega C jez evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně aktuálně plánovaný na rok 2023.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.