Česky English

Úvodní stránka Aktuality Firma OHB začala pracovat na meziplanetární misi Hera

Firma OHB začala pracovat na meziplanetární misi Hera

14.8.2018

Firma OHB začala pracovat na meziplanetární misi Hera

Plánovaná mise ESA Hera, což by měla být historicky první návštěva binárního asteroidu, projde detailní analýzou pod vedením německé firmy OHB Systém AG.

 

Kontrakt v hodnotě několika miliónů euro udělený brémské firmě zahrnuje zpracování základního koncepce mise Hera, která vznikla optimalizací předchozí (plánované, leč zrušené) mise AIM. Výsledkem by měla být připravenost mise Hera k prezentaci ministrům členských zemí ESA v příštím roce, kdy by mělo být přijato finální rozhodnutí o její (ne)realizaci.

Hera těží z dědictví evropské kometární mise Rosetta. Sonda by se měla vydat k dalšímu malému tělesu Sluneční soustavy, k blízkozemnímu dvojasteroidu Didymos.

Kolem hlavního asteroidu o průměru 780 m krouží zhruba 160 m velké menší těleso, které je neformálně nazýváno Didymoon. A právě to bude hlavním středem pozornosti sondy Hera. V roce 2026, kdy by k němu měla Hera dorazit, už bude mít Didymoon za sebou historickou událost: stane se prvním přirozeným tělesem ve Sluneční soustavě, které svoji oběžnou dráhu výrazně změní zásahem lidské ruky.

Mise NASA pojmenovaná DART (Double Asteroid Redirection Test) má totiž za cíl střetnout se v říjnu 2022 s Didymoonem a v rámci testu planetární obrany změnit jeho oběžnou dráhu. Sonda Hera bude mapovat kráter vzniklý při tomto pokusu na povrchu Didymoonu. To by nám mělo pomoci doplnit si obrázek o kolizi a tom, co se dělo následně.

Hera je zamýšlena jako testovací mise technologií, která bude vybavena palubními autonomními systémy. Dále ponese dvojici družic třídy CubeSat, které budou vypuštěné v blízkosti Didymoonu. Ty dovolí otestovat mezidružicové komunikační technologie, stejně jako získají unikátní informace o práci miniaturizovaných systémů v podmínkách mikrogravitace. Otevřou tak dveře mj. budoucím projektům těžby asteroidů.

„Jsme nadšení z toho, že budeme pracovat společně s OHB System AG a dalšími partnery na přípravě této inspirující mise planetární ochrany,“ uvádí ředitel ESA pro technologie, techniku a kvalitu Franco Ongaro.

„Náš průmyslový tým je vynikajícím příkladem toho nejlepšího z Evropy. Podílí se na něm skoro polovina členských zemí ESA. Díky této práci se posuneme v evropských technických možnostech v oblasti malých družic ve vzdáleném vesmíru, které jsou vybavené autonomním systémem pro práci v blízkosti asteroidů.“

„Společně s družicemi CubeSat bude Hera hodnotit výsledky mise NASA DART, čímž pomůže dokončit první mezinárodní podnik planetární ochrany Země.“

Hera je vyvíjena jako část aktivit ESA 3S (Space, Safety and Security), které si daly do vínku vytvořit evropskou kapacitu v oblasti monitorování kosmických rizik a ochrany Země. Dalšími aktivitami programu 3S jsou mise monitorování kosmického počasí, síť teleskopů Flyeye pro detekci asteroidů, mise pro odstraňování kosmické tříště a systémy pro řízené kosmického provozu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.