Česky English

Úvodní stránka Aktuality Firma Astrium odeslala družici Alphasat na místo startu

Firma Astrium odeslala družici Alphasat na místo startu

28.6.2013

Firma Astrium odeslala družici Alphasat na místo startu Alphasat, nejsofistikovanější komunikační družice jaká kdy spatřila světlo světa, opustila po dokončení finální integrace a testů továrnu firmy Astrium v Toulouse a je nyní na cestě do Kourou ve Francouzské Guayaně. Zde projde předstartovní přípravou a bude vypuštěna na palubě rakety Ariane-5, s jejímž vzletem se počítá před koncem července.

Družice byla navržena a postavena firmou Astrium pro organizace Inmarsat (přední poskytovatel služeb družicové komunikace) a ESA. Tyto tři instituce tak spojily své jedinečné možnosti do jednoho programu.

Alphasat nese novou generaci pokročilých geomobilních komunikačních aparatur v pásmu L, které výrazně zlepší kvalitu služeb poskytovaných společností Inmarsat v Evropě, Africe a na Středním Východě: poskytnou nové možnosti z hlediska výkonu a dostupnosti zdrojů. Stejně tak přidají další zálohu v kosmickém segmentu v pásmu L a konsolidují bezpečnost kritických služeb pro aeronautický a námořní sektor. Návrh vybavení a jeho výroba proběhla pod patronací společnosti Astrium ve Velké Británii.

Komunikační vybavení tvoří osm procesorů digitálního signálu nové generace, které jsou schopné efektně řídit souběžně probíhající komunikaci s maximální flexibilitou v rámci frekvencí a využití pásma. Využívat budou jedenáctimetrovou anténu.

Družice Alphasat také nese čtyři technologické demonstrační náklady: mezi nimi je laserový komunikační terminál, který byl vyvinutý na základě kontraktu německé kosmické agentury DLR. Jedná se o předchůdce operačního systému EDRS (European Data Relay System), který má umožnit datové přenosy vysokou rychlostí mezi nízkou a geostacionární oběžnou dráhou. To umožní výrazně zvýšit využití aplikací a služeb dálkového průzkumu Země.

Krom toho je Alphasat prvním letovým modelem nové výkonné evropské satelitní platformy Alphabus, která je vyvíjna společně firmami Astrium a Thales Alenia Space za podpory ESA a francouzské kosmické agentury CNES. Ta míří do nejvyššího sektoru trhu s komunikačními družicemi. Platforma Alphabus je dnes na trhu nejvýkonnější, přičemž je schopná dosáhnout startovací hmotnosti až 8800 kg, mít výkon až 22 kW a hmotnost komunikačního zařízení až 2000 kg.

Alphasat má navrhovanou patnáctiletou životnost a startovací hmotnost 6650 kg. Rozpětí jeho slunečních baterií po dosažení cílové dráhy bude čtyřicet metrů. Startovací a testovací fáze mise bude kontrolována z řídicího střediska společnosti Astrium v Toulouse.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.