Česky English

Úvodní stránka Aktuality Expertíza ESA pomáhá kosmické misi Spojených arabských emirátů

Expertíza ESA pomáhá kosmické misi Spojených arabských emirátů

20.9.2019

Expertíza ESA pomáhá kosmické misi Spojených arabských emirátů

První kosmonaut ze Spojených arabských emirátů (SAE) Hazza Al Mansúrí je připravený letět na Mezinárodní kosmickou stanici. Zde bude mít podporu z nově vytvořeného řídicího střediska v Dubaji, kde se budou nacházet operátoři připravení ve spolupráci s ESA.

Hazza Al Mansúrí odstartuje společně s astronautkou NASA Jessicou Meirovou a ruským kosmonautem Olegem Skripočkou v lodi Sojuz MS-15 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu 25. září.

V rámci přípravy na svoji osmidenní misi se chystal ve spolupráci s mezinárodními partnery z Roskosmosu, NASA, ESA a japonské JAXA. Jeho kolegové z Kosmického střediska Mohammeda Bin Rašída (Mohammed Bin Rashid Space Centre, MBRSC) přitom také podstoupili výcvik pozemního personálu ve středisku EAC (European Astronaut Center) v německém Kolíně nad Rýnem, stejně jako ve středisku CCC (Columbus Control Centre) v Oberpfaffenhofenu.

Ředitel pilotovaných kosmických letů v ESA David Parker k tomu uvádí: „ESA je nadšená z toho, že může přivítat kosmonauta ze země, která dosud svého zástupce ve vesmíru neměla. Stejně tak se těší na společnou práci v oblasti vědy a provozu kosmické stanice.“

Během krátkého, leč intenzivního, pobytu na ISS, se bude Hazza Al Mansúrí podílet na dvou evropských experimentech: Time a Fluidics. První z nich bude zkoumat to, jak kosmonauti vnímají čas. Druhý pak bude studovat chování kapalin v mikrogravitaci.

Absolvuje také poletová vyšetření pro evropské experimenty Brain DTI a DNAm-Age, které zkoumají vliv mikrogravitace na lidský mozek a na změny v DNA po letu. Stejně tak má v plánu natočit množství videí pro vzdělávání a popularizaci.

Na těchto čtyřech experimentech se bude podílet i kosmonaut ESA Luca Parmitano, který je v současnosti na ISS v rámci expedice Beyond.

Antonio Fortunato je součástí týmu ESA, který má na starosti vztahy s MBRSC a který upozorňuje, že krátkodobá mise kosmonauta Hazzy Al Mansúrího je pouze jednou částí rozvíjejícího se kosmického programu Spojených arabských emirátů. Tato země už vypustila své vlastní družice a jejich provoz řídí ze svého vlastního kosmického střediska.

„Spojené arabské emiráty se snaží více a více prosazovat v kosmonautice. K tomu patří i znalost provádění pozemních operací a co to znamená plně zajišťovat misi kosmonauta na ISS v reálném čase.“

„Jde o oblast, v níž má ESA dostatek zkušeností, takže jsme v uplynulém roce spolupracovali na přípravě podpůrného personálu, stejně jako asistovali Emirátům v ustanovení prvního operačního podpůrného střediska.“

Závěrečné instalační práce v pozemním středisku proběhly na počátku září a to je tak vybaveno dvěma plně funkčními konzolemi, které propojují kontrolory ze Spojených arabských emirátů s Mezinárodní kosmickou stanicí skrze středisko ESA CCC a tým Eurocon.

Antonio Fortunato uvedl, že po většinu času bude komunikace řídicího střediska se stanicí probíhat v angličtině a realizována skrze komunikační linky ESA. Ovšem v případě potřeby je možné propojit přímou linku pro komunikaci v arabštině.

Hazza Al Mansúrí se vrátí zpět na Zemi v ruské kosmické lodi Sojuz MS-12 3. října společně s astronautem NASA Nickem Haguem a kosmonautem Roskosmosu Alexejem Ovčininem. Odlet trojice bude zároveň začátkem Expedice 61, kdo se jako velitel ujme posádky Mezinárodní kosmické stanice Luca Parmitano.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.