Česky English

Úvodní stránka Aktuality ExoMars na mučidlech

ExoMars na mučidlech

30.4.2013

ExoMars na mučidlech Strukturální model demonstrátoru EDM (Entry, Descent and Landing Demonstrator Module) pro misi ESA ExoMars v roce 2016 se podrobil sérii intenzivních vibračních testů, které simulovaly náročný start do vesmíru.

EDM se vydá k Marsu společně se sondou TGO (Trace Gas Orbiter), přičemž bude testovat klíčové přistávací technologie pro nadcházející misi robotického mobilního průzkumníka ExoMars 2018 stejně jako pro budoucí lety.

Meziplanetární sonda TGO bude navedena na oběžnou dráhu Marsu, přičemž bude pátrat po stopách metanu a dalších atmosférických plynů, které mohou představovat stopy aktivních biologických nebo geologických procesů. Kromě toho bude sloužit jako retranslační stanice pro modul EDM a mobilního robota ExoMars. Ten bude putovat po povrchu planety, aby zde s pomocí vrtné soupravy pronikal do hloubky až dva metry a pátral po stopách minulého či současného života.

Před startem k Rudé planetě musí každý komponent mise projít důkladnou certifikací, která potvrdí jeho schopnost fungovat po celou dobu mise ve tvrdých podmínkách kosmického prostředí.

V polovině letošního února dorazil zkušební exemplář modulu EDM do technického střediska ESA ESTEC, které se nachází v nizozemském Noordwijku. Přijel sem v nákladním automobilu, který vyrazil z turínské továrny společnosti Thales Alenia Space.

Po vybalení v jedné ze superčistých místností v ESTECu se modul podrobil zkouškám kompaktnosti, které ověřovaly biologickou těsnost mezi jeho hlavními elementy: schránkou, předním štítem a zadním krytem.

Biologická těsnost má zajistit ochranu vnitřní části EDM před kontaminací pozemskými organismy během dopravy a testování.

Poté prošel EDM sérií vibračních testů na stavech Test Centre Multishaker a QUAD. Tyto náročné zkoušky kvalifikují konstrukci zařízení k tomu, aby bylo schopné bez úhony přečkat vibrace během startu na ruské raketě Proton v roce 2016.

Během testů byl EDM umístěný na zkušebním stavu, kde byl vystavený vibracím ve směru nahoru-dolů a do stran po dobu několika minut, a to s frekvencí od 5 Hz do 2 kHz.

Poté byly znovu provedeny zkoušky biologické těsnosti, aby se prokázalo, že tato vlastnost nebyla vibračním testem jakkoliv degradována.

Strukturální model EDM byl následně vrácen zpět do turínské továrny, kde se podrobí další sérii zkoušek. Mezi ně bude patřit test simulující vstup do atmosféry planety Mars stejně jako vypuštění hlavních padáků modulu.

Do atmosféry Marsu totiž EDM vstoupí rychlostí 21 tisíc kilometrů za hodinu. Během necelých osmi minut ji ale sníží na méně než 15 km/hod.

Mise ExoMars v letech 2016 a 18 jsou realizovány ESA ve spolupráci s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.