Česky English

Úvodní stránka Aktuality Evropský „kosmický náklaďák“ ATV je připravený k letu na Mezinárodní kosmickou stanici

Evropský „kosmický náklaďák“ ATV je připravený k letu na Mezinárodní kosmickou stanici

9.2.2012

Evropský „kosmický náklaďák“ ATV je připravený k letu na Mezinárodní kosmickou stanici Palivo, voda, kyslík, vzduch a většina z kusového nákladu byla uložena na palubu třetí zásobovací družice ESA ATV (Automated Transfer Vehicle), která nese jméno Edoardo Amaldi. Start plánovaný na 9. března se totiž neúprosně blíží.

Od příjezdu na evropský kosmodrom v Kourou (stát Francouzská Guayana) loni v srpnu prochází zásobovací družice intenzivním procesem přípravy k letu na Mezinárodní kosmickou stanici.

Mise bude zahájena vzletem těžké nosné rakety Ariane-5 ve verzi ES, který se připravuje na 9. března v 10:00 h GMT (11:00 h středoevropského času). Po samostatném letu se má automaticky připojit ke stanici 19. března v 1:38 h GMT (2:38 h středoevropského). Zde zásobovací družice zůstane až do konce letošního srpna.

Předstartovní přípravy před touto důležitou výpravou přitom začaly ihned poté, co obě sekce (transportní kontejner a servisní modul) dorazily koncem loňského srpna do Francouzské Guayany.

„Na konci srpna jsme obě poloviny lodi dopravili do jejich vyhrazených hangárů a začali kontrolovat, zdali je po dlouhé cestě přes oceán vše ve stoprocentním stavu,“ říká výkonný manažer předletové přípravy ATV Charlotte Beskow.

„V září a říjnu jsme kontrolovali jednotlivé funkční systémy, připravovali nakládku kusového nákladu dorazivšího z Evropy a Spojených států a připojovali závěrečné konstrukční prvky jako třeba složené sluneční baterie, který bylo nutné dopravit samostatně.“

„V polovině prosince pak byly obě části ATV-3 spojeny a Edoardo Amaldi konečně začal vypadat jako skutečné kosmické plavidlo.“

Leden pak byl ve znamení velmi pečlivě připravovaných operací s plněním pohonných látek. Jak podotýká Charlotte: „Do konce minulého týdne jsme natankovali 5411 kilogramů pohonných látek, které budou jednak použity k pohonu vlastní zásobovací lodi a jednak k manévrům s celou stanicí. Dále jsme nabrali 860 kilogramů paliva určeného pro natankování do ruského segmentu stanice. Na palubu jsme také naložili vzduch a kyslík.“

V únoru pak přijde na řadu nakládka zbývajících 535 kilogramů nákladu, který nebylo z různých důvodů možné vzít na palubu dříve. Tento bude opatrně spuštěný do transportního kontejneru skrze hlavní stykovací uzel.

Souběžně probíhaly simulace, kterých se zúčastnil řídící tým v ATV Control Centre v Toulouse (Francie). Ty mají zajistit, že kontroloři a inženýři zodpovědní za realizaci mise budou připraveni jak na všechny fáze letu, tak na případné možné mimořádné situace.

„Připravujeme se na každou možnou situaci. Trénujeme například možnost, že se něco neočekávaného stane během setkávacích operací nebo že nečekaně přijdeme o jeden z hlavních letových počítačů,“ vysvětluje vedoucí řízení operací ESA v Toulouse Jean-Michel Bois.

„Celý řídící tým stejně jako naše středisko prošlo už 17. ledna revizí provedenou společně s NASA a ruskými organizacemi Roskosmos plus RSC Eněrgija. Sami jsme pak uskutečnili vlastní třídenní simulaci koncem ledna.“

„Dnes jsme tak plně připraveni vydat se na Mezinárodní kosmickou stanici.“

Vlastní zásobovací družice ATV-3 minulý týden prošla kritickou revizí FAOR (Flight Acceptance and Operations Readiness). Před startem ale i tak bude potřeba provést velké množství dalších kroků.

„Sedmého února byla zásobovací loď ATV Edoardo Amaldi přesunuta do rozměrné budovy VIB (Vertical Integration Building) pro umístění na vrchol nosné rakety Ariane-5. K tomu má dojít o dva dny později,“ uvádí manažer mise ATV-3 v ESA Massimo Cislaghi.

„Samozřejmě, že plánujeme ještě celou řadu dalších simulací. Jedna z nich dokonce zapojí i hlavní řídící střediska kosmické stanice v Houstonu a v Moskvě.“

„Do začátku března každopádně budeme plně připraveni k úchvatnému rannímu startu a bezproblémovému letu na kosmickou stanici.“

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.