Česky English

Úvodní stránka Aktuality Evropský experiment na stanici Gateway bude monitorovat radiaci v hlubokém vesmíru

Evropský experiment na stanici Gateway bude monitorovat radiaci v hlubokém vesmíru

19.3.2020

Evropský experiment na stanici Gateway bude monitorovat radiaci v hlubokém vesmíru

ESA a NASA společně vybraly první vědecký experiment, který proběhne na stanici Gateway: mezinárodní výzkumné základně obíhající kolem Měsíce. Evropský podíl na něm bude představovat monitorování radiace, které umožní získat kompletní pochopení kosmického a slunečního záření v neprozkoumaných oblastech, kde bude základna u Měsíce sestavena.

První modul stanice Gateway, modul PPE (Power and Propulsion Element), má dle současných plánů odstartovat společně s druhou misí programu Artemis a ponese dvojici externích vědeckých zařízení.

Hardware ESA bude aktivně monitorovat záření po celou dobu pobytu ve vesmíru, přičemž bude data průběžně odesílat vědcům z podílejících se zemí.

Když se modul PPE stanice Gateway vydá do své cílové pozice na dráze u Měsíce, proletí skrze Van Allenovy radiační pásy. To je oblast kolem Země, kde jsou vysokoenergetické částice uvězněny magnetickým polem naší planety. Částice pak mohou způsobit radiační ohrožení lidem. Experiment tak poskytne cenné informace o tom, kterak co nejvíce ochránit astronauty při průletu těmito pásy.

Jakmile dosáhne své pozice, bude se stanice Gateway přibližovat na 3000 km k lunárnímu povrchu a naopak v aposeleniu se od něj vzdalovat na 70 tisíc km. Radiační experiment bude pokračovat v monitorování změn v proudu protonů, elektronů a těžkých iontů a neutronů i v této oblasti.

„Obzvláště nás zajímají těžké neutrony,“ vysvětluje vedoucí vědeckého týmu ESA pro pilotovaný a robotický průzkum Jennifer Ngo-Anh. A to protože „část kosmického záření dopadá na povrch Měsíce a při interakci s ním se odráží ve formě těžkých neutronů, které jsou pro lidi obzvláště nebezpečné. Potřebujeme proto lépe pochopit kde a jak se tyto částice formují, abychom mohli astronauty lépe chránit.“

Prvním výzkumným zařízením NASA, které poletí na stanici Gateway je na Slunce zaměřený experiment studující kosmické počasí: jeho objektem zájmu budou sluneční částice a sluneční vítr. Tyto fenomény jsou dnes nepředvídatelné a mohou způsobit náhlé zvýšení radiace, které pak ohrozí astronauty cestující do větších vzdáleností od ochranné atmosféry Země.

„Tyto experimenty ovšem budou pracovat společně, aby dodaly tolik potřebné informace pro předpovídání radiačních událostí. Tedy i pro to, jak stavět lepší kosmické lodě a jak chránit astronauty u Měsíce nebo přímo na něm,“ vysvětluje ředitel pilotovaného a robotického průzkumu ESA David Parker.

„S tím, jak připravujeme další generaci evropským kosmonautů, která doplní své kolegy z NASA v programu Artemis, bude tento výzkum zásadní. Především ukáže, jak jdou věda a průzkum ruku v ruce, když se pomalu přibližujeme k Měsíci.“

V blízké budoucnosti budou vybrány další experimenty pro realizaci na stanici Gateway, aby se využilo unikátní prostředí laboratoře na oběžné dráze u Měsíce. To nelze duplikovat ani na Zemi, ani na palubě Mezinárodní kosmické stanice.

Stanice Gateway bude postavena a ve vesmíru sestavena ještě v této dekádě, přičemž bude sloužit jako platforma pro vědecký výzkum ve vzdálenějším vesmíru – a také jako základna pro kosmonauty vydávající se na lunární povrch. Realizována bude pod vedením NASA. ESA v rámci programu Space19+ postaví obytný modul, komunikační systém a modul pro doplňování pohonných látek. Kanadská kosmická agentura se zavázala dodat pro základnu pokročilé robotické systémy. Japonská JAXA se též zapojí, o jejím podílu se zatím teprve jedná.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril