Česky English

Úvodní stránka Aktuality Evropské instituce zvažují použití raket Ariane 6 a Vega-C

Evropské instituce zvažují použití raket Ariane 6 a Vega-C

3.5.2019

Evropské instituce zvažují použití raket Ariane 6 a Vega-C

ESA a Arianespace dostávají plnou podporu evropských vládních zákazníků v tom, že pro své mise využijí rakety Ariane 6 a Vega-C.

Ředitel ESA pro kosmickou dopravu Daniel Neuenschwander a CEO společnosti Arianespace Stéphane Israël přivítali počátkem dubna zhruba 100 účastníků na konferenci věnované právě nosičům Ariane 6 a Vega-C. Ta se konala ve středisku ESA ESTEC v nizozemském Noordwijku.

Důkladný rozbor stavu vývoje evropských nosičů příští generace a následující dotazy na specifické technické otázky k jednotlivým misím, vedly k produktivnímu oboustrannému dialogu a následným individuálním jednáním.

Ariane 6 a Vega-C, které si odbudou premiéru v příštím roce, získají silnou podporu od vládních a institucionálních misí v přechodovém období v letech 2020 až 23. 

Premiérový let Ariane 6 už byl rezervovaný pro konstelaci družic OneWeb a první start rakety Vega-C pro misi LARES (LAser RElativity Satellite). Pro nosiče Ariane 6 a Vega C navíc byly podepsány tři evropské institucionální kontrakty, přičemž v následujících měsících se očekávají další.

Nízkonákladové dopravní služby založené na standardizované pravidelné dopravě nabízené skrze adaptéry vyvinuté pro Ariane 6 a Vega/Vega-C v rámci projektů ESA, které jsou schopné nést cokoliv od cubesatů po minidružice, byly také diskutovány v rámci technické části programu.

První z nových adaptérů pro vynášení většího množství zařízení SSMS (Small Satellites Mission Service), který je zaměřený na potřeby rostoucího trhu s malými družicemi, má startovat letos v létě na raketě Vega a nabídnout sdílenou cestu na oběžnou dráhu pro sedm mikrodružic a 35 cubesatů. Následující mise adaptéru bude v roce 2020 na nosiči Vega-C.

Obdobný systém MLS (Multi Launch System) schopný nést větší množství nákladů na palubě Ariane 6 nyní prochází vývojem, přičemž jeho první mise je plánovaná na rok 2021.

Ve srovnání se stávající raketou Vega umožní Vega-C více startů za rok, přičemž bude mít větší kapacitu a schopnost obsluhovat větší množství oběžných drah.

Ariane 6 bude létat ve dvou konfiguracích, Ariane 62 s dvojicí pomocných motorů a Ariane 64 se čtveřicí pomocných motorů, a to v závislosti na potřebách konkrétní mise. Tím bude možné uspokojit institucionální a komerční poptávku vycházející z dědictví a spolehlivosti Ariane 5.

„Ariane 6 a Vega-C jsou perfektně adaptované, aby zvládly komplexní mise a aby byly schopné splnit každý požadavek v celé jeho šíři,“ komentuje Stéphane Israël.

„Budoucnost Evropy a vesmíru je úzce propojena,“ dodává Daniel Neuenschwander. „Létejte s Evropany!“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.