Česky English

Úvodní stránka Aktuality Evropská komise vydala první delegovaný akt pro systém eCall 112

Evropská komise vydala první delegovaný akt pro systém eCall 112

6.12.2012

Evropská komise vydala první delegovaný akt pro systém eCall 112

Dne 27.8.2010 nabyla planosti Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 40 o rámci pro zavedení inteligentních dopravních systémů v oblasti silniční dopravy a pro rozhraní s jinými druhy dopravy, jejímž základním cílem je stanovení základního právního rámce pro koordinované a soudržné zavádění ITS v členských státech EU (link).

Detailní a propracovaná právní úprava bude na unijní úrovni zakotvena až v jednotlivých:

  • normách, tj. nezávazných technických standardech přijímaných uznanými mezinárodními, unijními nebo národními normalizačními orgány a
  • specifikacích, tj. právně závazných předpisech EU přijímaných Evropskou komisí.

Evropská komise přijala dne 26. listopadu 2012 tzv. akt v přenesené pravomoci k harmonizovanému poskytování interoperabilní služby eCall v celé EU, a to specifikace systému eCall pro oblast center tísňového volání 112 (tzv. PSAP).

Systém eCall bude poskytován na bázi jednotného evropského tísňového volání 112. Podle konceptu eCall by v případě závažné dopravní nehody mělo zařízení ve vozidle samo zavolat na tísňovou linku 112, zajistit okamžité spojení s linkou 112 a současně odeslat základní data o nehodě: čas, polohu na základě družicového systému a typ vozidla, směr jízdy, aktivaci airbagů, a i počet cestujících, který zjistí podle počtu zapnutých pásů. Po nehodě se systém aktivuje automaticky, nicméně umožní i manuální aktivaci. eCall je určen k přivolání záchranných složek, nikoli k zaznamenávání pohybu vozidla. Okamžité upozornění na nehodu a znalost přesné polohy místa nehody zkracuje dobu nezbytnou k poskytnutí účinné pomoci.

Cílem Evropské komise je spuštění služby eCall do roku 2015 nejen na území celé evropské Unie, ale také v Chorvatsku, Norsku, Švýcarsku a na Islandu. Po zavedení těchto opatření bude následovat legislativní návrh, stejně tak jako návrh nařízení vyžadující montáž jednotek systému eCall do všech osobních automobilů (tj. automobilů do 3,5t) vyrobených od roku 2015, s cílem získat schválení daného nařízení napříč celou EU.

Směrnice EU č. 40/2010 byla promítnuta do novely zákona o pozemních komunikacích, která již byla vyhlášena ve sbírce zákonů (Část osmá – Inteligentní dopravní systémy: § 39a).

Více informací o souvisejícím evropském pilotním projektu eCall najdete na www.heero-pilot.eu.

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.