Česky English

Úvodní stránka Aktuality Evropa dodala první přístroj pro superteleskop JWST

Evropa dodala první přístroj pro superteleskop JWST

14.5.2012

Evropa dodala první přístroj pro superteleskop JWST Evropské konsorcium výrobců slavnostně předalo v Londýně první vyrobený přístroj pro kosmický teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST) MIRI. Ten nyní bude dodaný do NASA, aby jej americká kosmická agentura mohla zkompletovat s vlastním teleskopem a připravit na start plánovaný na rok 2018.

Předání přístroje MIRI (Mid InfraRed Instrument) představuje důležitý mezník ve vývoji JWST. Tato nová observatoř bude pozorovat v infračerveném spektru, přičemž ovšem ve srovnání například s družicí ESA Herschel bude mít dvaapůlkrát větší plochu zrcadla. Půjde tak o absolutně největší infračervený vědecký teleskop, který se kdy vydal do vesmíru.

K předání došlo po skončení náročného testovacího a kalibračního procesu, během něhož MIRI prokázal své kvality a připravenost získávat špičkové vědecké výsledky.

„Celý tým je nesmírně potěšený, že naše tvrdá práce a nadšení se promítly do výroby přístroje MIRI, který přesně splňuje všechny stanovené požadavky,“ uvádí hlavní evropský řešitel MIRI doktor Gillian Wright.

„Je úžasné, že jsme první, kdo dosáhli tohoto zásadního mezníku pro JWST. Od nynějška se těšíme na významné vědecké objevy, které nás čekají, jakmile se přístroj dostane do vesmíru.“

Až bude na palubě JWST ve vesmíru, začne MIRI skládající se z kamery a spektrometru, pracovat na infračervených vlnových délkách. Přitom bude chlazený na mínus 266 stupňů Celsia, což je jen sedm stupňů Celsia nad absolutní nulou.

Nízká teplota je nutná, aby vlastní infračervené emise přístroje „nepřehlušily“ slabé signály z astronomických objektů zájmu ve vzdáleném vesmíru.

MIRI bude schopen nahlédnout pod vrstvy prachu obklopující oblasti vzniku hvězd, bude pozorovat galaxie z počátku vesmíru a bude studovat místa vzniku nových planet stejně jako složení mezihvězdné hmoty.

„Jde o neuvěřitelně obtížný projekt, ale společně s americkými a kanadskými kolegy jej evropští vědci a technici dokázali vyřešit – a díky tomu můžeme nyní dodat klíčovou součást mise JWST pro NASA,“ uvádí vedoucí výzkumu a vývoje vědecké podpory v ESA profesor Mark McCaughrean.

„Projekt JWST se už těší na instalaci přístroje MIRI,“ uvádí projektový vědec integrovaného přístrojového modulu ISIM (Integrated Science Instrument Module) JWST z Goddardova střediska kosmických letů doktor Matthew Greenhouse.

„Díky dodávce přístroje MIRI můžeme zahájit integraci modulu ISIM, což je pro NASA důležitý mezník na cestě k dokončení JWST před rokem 2018.“

Pod hlavičkou ESA je zároveň vedený vývoj dalšího ze čtyř přístrojů JWST, a to spektrometru NIRSpec (Near-Infrared Spectrograph). Ten bude schopen současně získávat spektra více než jednoho sta galaxií nebo hvězd, čímž má přispět ke studiu formování hvězdy a chemického složení mladých vzdálených galaxií.

Observatoř JWST by měla odstartovat v roce 2018 na palubě rakety Ariane-5 z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana).

Následně bude družice navedena do vzdálenosti odpovídající čtyřnásobku vzdálenosti Země od Měsíce, a to 1,5 miliónu kilometrů za dráhu Země kolem Slunce do gravitačně stabilního bodu, který je známý jako L2.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.